ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

"Ting skal være svære før det bliver en succes"

Johnny Laursen, der blev millionær på at stifte, udvikle og sælge forlaget Benjamin Media og Bilbasen, giver tre gode råd.

Invester i mennesker

Generelt
"Det er ikke lykken at sidde på Mallorca og nyde livet"
"Folkene bag en idé er vigtigere end idéen selv. En god idé er i sagens natur god, men det er først, når de rigtige folk får fingrene i den, at den bliver noget værd."

Denne artikel er en del af magasinet Børsen Penge -læs det hele her.

Spring over hvor gærdet er højest

"Ting skal være svære, før det bliver en succes. Hvis noget er let, så kan alle andre jo også gøre det. Jeg har tjent mine penge på at vælge den rigtige vej, uanset om den er lige eller snoet. Det gælder om ikke at springe over, hvor gærdet er lavest."

Tag velovervejede beslutninger og kom videre

"Det er altid en god idé at tænke sig godt om. Det giver sig selv. Og hvis du gør det, så kan du ikke gøre mere. Der er ikke noget at gøre ved det, hvis det senere viser sig at være en forkert beslutning."

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis