Det øgede fokus på kvinders positioner i det danske erhvervsliv handler typisk om bestyrelsesposter i de største virksomheder. Ser man på miljøet omkring venture capital (VC), er det tilnærmelsesvist mere bekymrende, at partnerkredsen blandt VC-fokuserede investeringsvirksomheder kun består af 11 pct. kvinder.
“For ligestillingsdebatten er det bekymrende, men endnu mere for vores samfund
Dansk erhvervsliv bygger på innovation og nytænkning – og vi er dygtige, hvad angår etablerede virksomheder, hvor bl.a. Lars Jørgensen og Novo Nordisk i længere tid har holdt fanen højt – men hvornår skaber vi landets næste Novo Nordisk?
For 18 år siden skabte danske Janus Friis og svenske Niklas Zennström sammen verdenssuccesen Skype, der startede den skandinaviske vækstæra og ultimativt satte Danmark på landkortet for venture capital.
Siden da har Danmark produceret otte andre unicorns, herunder bl.a. Just Eat, Trustpilot og senest Chainalysis i november 2020. Isoleret set er det utroligt flot af den danske venturescene, men når man ser nærmere, er ikke én af stifterne kvinder.
For ligestillingsdebatten er det bekymrende, men endnu mere for vores samfund burde vi tidligere have råbt vagt i gevær.
Tal fra den årlige startup-rapport af Tiny Pulse i 2020 viste bl.a., at sandsynligheden for, at kvinder lykkes i spidsen af en vækstvirksomhed, er større end blandt mændene, hvor der i vækstvirksomheder med en vækst på over 200 pct. er hele 75 pct. højere sandsynlighed for, at en kvinde står i spidsen.
På den anden side af bordet, hvad angår investorerne, er bekymringen endnu større, da kun 11 pct. af partnerne i VC-fokuserede investeringsvirksomheder er kvinder.
Et studie fra Harvard Business School viste i 2019, at VC-investorer med flere kvindelige partnere laver bedre porteføljeinvesteringer, har 1,5 pct. højere fondsafkast og har 9,7 pct. flere profitable exits.
Ved at sætte større fokus på den forskel, iværksættere og investorer gør for dansk erhvervsliv, kan vi få flere kvinder og mænd ind på venturescenen og øge vores chance for at skabe den næste unicorn til gavn for hele samfundet.