ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Topforhandlere skyder lønforhandlinger i gang: “Bliver noget af et forhindringsløb”

Onsdag formiddag begyndte overenskomstforhandlingerne på det private område. Det bliver “noget af et forhindringsløb”, siger DI-topchef Lars Sandahl Sørensen

Der skal forhandles ny overenskomst for 600.000 privatansatte og bagtæppet for forhandlingerne er et fortsat stærkt, omend svækket, arbejdsmarked.

På billederne ses fra venstre mod højre forhandlerne fra DI viceadm. direktør Kim Graugaard og adm. direktør Lars Sandahl Sørensen og fra CO-Industri  og Mads Andersen, forhandler for CO-industri og formand for 3F Industri og Claus Jensen, forhandler for CO-industri og forbundsformand for Dansk Metal.


Foto: Simon Fals
Der skal forhandles ny overenskomst for 600.000 privatansatte og bagtæppet for forhandlingerne er et fortsat stærkt, omend svækket, arbejdsmarked. På billederne ses fra venstre mod højre forhandlerne fra DI viceadm. direktør Kim Graugaard og adm. direktør Lars Sandahl Sørensen og fra CO-Industri og Mads Andersen, forhandler for CO-industri og formand for 3F Industri og Claus Jensen, forhandler for CO-industri og forbundsformand for Dansk Metal. Foto: Simon Fals Simon Fals

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis