Fire amerikanske aktier har gennem adskillige år vist baghjul til det brede amerikanske aktiemarked, og også under coronakrisen har Fang-aktierne vist deres værd målt på afkast.
Facebook, Netflix, Amazon og Alphabet, der er Googles moderselskab, har samlet løftet deres kursniveau med ca. 20 pct. år til dato, mens S&P 500-indekset ekskl. Fang er faldet med ca. 17 pct.
pct. er Fang-aktierne steget med i snit pr. år siden 2015
For at sætte lidt mere historik på kursudviklingen er Fang-aktierne siden begyndelsen af 2015 og frem til 22. maj i år ifølge Ned Davis Research i snit steget med 36 pct. årligt, mens resten af S&P-500-aktierne har givet 3,5 pct. i gennemsnitligt afkast om året.
“Hvis væksten kommer tilbage, vil der være andre dele af markedet, der vil have et større potentiale end denne slags aktier. Vendingen kommer, det er bare et spørgsmål om hvornår,” siger Henrik Henriksen, der er chefstrateg i pensionsselskabet Velliv.
Selvom Henrik Henriksen advarer mod at gå “all-in” på en sektorrotation p.t., kan man godt begynde at se mod de forskellige muligheder, der ligger i den cykliske sektor.
For ifølge chefstrategen er der de sidste par dage kommet flere gode nyheder, der peger i retning af et økonomisk comeback. Det gælder bl.a. historisk mange og store hjælpepakker i USA, Japan og Europa, mens både det tyske konjunkturbarometer IFO og analytikernes indtjeningsforventninger til virksomhederne begge tyder på, at bunden er nået.
“Jeg vil stadig være forsigtig med at trykke for hårdt på den cykliske speeder
Henrik Henriksen, chefstrateg i Velliv
“IFO ligger stadig dybt nede, men det lavede et væsentlig hop opad, og selvom der stadig er flere negative indtjeningsforventninger fra analytikerne, begynder de også at pege opad,” siger Henrik Henriksen, der på trods af de spæde tegn på morgengry hælder til et U-formet økonomisk comeback frem for en hurtigere V-formet udvikling.
“Stimuli fra hjælpepakker samt bedre konjunkturbarometre og indtjeningsforventninger vil understøtte de cykliske aktier og value-aktier som banker, bilproducenter og mineselskaber. Det kan være begyndelsen til en sektorrotation, men jeg vil stadig være forsigtig med at trykke for hårdt på den cykliske speeder,” siger Henrik Henriksen.
Skal man finde nogle lavt prissatte aktier med potentiale, skal man grave i value- og de cykliske aktier, vurderer han.
“Hvis tingene virkelig begynder at spille, skal man passe på med at være for negativ. Så er man undervægtet i value- og cykliske aktier og overvægtet i vækst- og stabile aktier, kan man komme til at mangle noget, når økonomien vender.”
