Aktiemarkederne oplevede de største fald i tre måneder, da Dow Jones i går aftes lukkede med et fald på over 6 pct. Investorerne er bekymrede for stigningen i antallet af coronasmittede i flere stater, efter man er begyndt at åbne samfundet op igen. Det skriver CNBC. Det var bla. de store luftfartselskaber, der trak ned. United Airlines faldt med over 16 pct. Også de asiatiske aktier er i rødt tidligt fredag morgen.
(CNBC)
Regeringen arbejder på at etablere en krisefond, der kan komme med tiltrængt egenkapital til store virksomheder. Til gengæld bliver staten passiv ejer. Til Børsen siger Finansministeren, at det er de store eksportlokomotiver, der skal modtage penge. Hvis virksomheden kommer godt ud på den anden side af krisen, vil statskassen få del i en evt. økonomisk gevinst.
(Børsen)
Finansminister Nicolai Wammen (S) tager nu et greb, der kan gøre staten til medejer – uden magt – i store danske virksomheder. Foto: Steven Achiam.
mia kr kan Novo Nordisk ende med at betale for amerikanskeCorvidia Therapeutics
Torsdag eftermiddag annoncerede det danske medicinalselskab opkøbet af amerikanske Corvidia Therapeutics for op mod 14 mia. kr. Forskningsdirektør, Mads Krogsgaard Thomsen, lægger i Børsen ikke skjul på, at det er selskabets guldkalv, lægemiddelkandidaten Ziltivekimab, der er et betydeligt milliardpotentiale i.
(Børsen)
Coronakrisen har tvangslukket shoppingcentrene i to måneder, og det har givet butikkerne åndenød. Men der er også skabt store huller i kassen hos shoppingcentrene, der mangler et trecifret millionbeløb i husleje. Det skriver Finans. Fortsætter udfordringerne i detailhandelen vil det føre til, at værdien af storcentrene vil falde med op mod 25 mia. kr.
(Finans)
Shoppingcentrene har været hårdt ramt af coronanedlukningen. Her er det Slotsarkaderne i Hillerød 18. marts. Arkivfoto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Turisme står normalt for knap halvdelen af biludlejningerne. Men under coronakrisen er det marked forsvundet og udlejningsbranchen er i knæ. I 2020 forventer man et fald i antallet af udlejede biler på mellem 60 og 90 pct. Branchen forventer, at markedet først er normaliseret næste forår, men man frygter, at det ikke bliver samme niveau som før krisen. Det skriver Børsen.
mia kr kan værdierne af storcentrene falde med
Langt de fleste boligejere er godt rustet økonomisk, selvom de skulle miste jobbet. Det er særligt familier i ejerboliger, der er godt økonomisk polstret mod ledighed. Efter ét års ledighed vil kun ca. 10 pct. af ejerboligfamilier ende i betalingsproblemer. Det viser en ny analyse fra Finans Danmark. Den stærke polstring skyldes bla. de senere års friværdisløft. Det skriver Børsen.
USA’s højest rangerede militærmand, General Mark Milley, undskylder nu for, at han deltog i Præsident Trumps stærkt kritiserede kirkebesøg og dertilhørende fotosession. Området var forinden blevet ryddet for demonstranter, og generalen sagde torsdag, at hans tilstedeværelse kunne medvirke til en fejlagtig opfattelse af, at militæret spiller en rolle i indenrigspolitik. Det skriver Wall Street Journal.
(Wall Street Journal)
Sociale medier
Danske Banks økonom, Mikael Olai Milhøj, sammenligner på Twitter torsdagens voldsomme aktiefald med marts måneds nedtur på finansmarkederne.
??Det amerikanske aktieindeks S&P500 faldt med knap 6% i dag. Vi skal tilbage til det massive frasalg på finansmarkederne i marts for at finde et tilsvarende fald på en enkelt dag.#dkøkopic.twitter.com/4PV2aethzo
— Mikael Olai Milhøj (@mikaelmilhoj)June 11, 2020
Perspektiv
Finanstilsynets skrappe krav til de store bankers rekruttering af topchefer gør det umuligt at hente dygtige ledere fra andre brancher. Og det er et problem skriver Niels Lunde i dagens leder i Børsen. Bankerne står over for voldsomme strukturelle og teknologiske udfordringer, som kræver nytænkning.
(Børsen)
Børsen anbefaler
Kan pandemien hjælpe os med at løse vores teknologiske udfordringer? Det spørgsmål og emne bliver behandlet i Financial Times’ magasin. Coronakrisen kan nemlig godt vise sig, at være det, der skal til, for at sætte skub i den teknologiske udvikling og dermed øge produktiviteten.
(Financial Times)