ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Nets vil sælge MitID – men skal først bestå prøven, der før har blokeret et milliardsalg

Nets er ved at sælge driften af MitID til en ny udenlandsk ejer, men investeringsscreeningsloven spolere frasalg som den gjorde for NKT.

Nets er ved at finde en ny ejer til sin såkaldte e-ID-forretning, der bl.a. driver MitID, men Erhvervsstyrelsen skal godkende handlen efter investeringsscreeningsloven først. Arkivfoto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix.
Nets er ved at finde en ny ejer til sin såkaldte e-ID-forretning, der bl.a. driver MitID, men Erhvervsstyrelsen skal godkende handlen efter investeringsscreeningsloven først. Arkivfoto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix. Ritzau Scanpix

Driften af MitID er sat til salg af Nets, men både Nets, Digitaliseringsstyrelsen og Finans Danmark, der ejer MitID, er i dialog med Erhvervsstyrelsen, for at sikre sig at handlen ikke strander på kravene i investeringsscreeningsloven.

For Erhvervsstyrelsen, der for nylig spændte ben for salget af NKT’s lyslederforretning, skal screene salget af centralnerven i Danmarks digitale infrastruktur, for at sikre sig at det ikke truer Danmarks sikkerhed eller sender vigtig viden til udlandet.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis