Der skal sættes lofter for, hvor mange F1-lån realkreditinstitutterne må give deres kunder. Men F3 og F5 slipper for regulering i den nye tilsynsdiamant, der er på vej fra Finanstilsynet.
Det skriver Reuters.
Omkring 1. juli sender Finanstilsynet sit udkast til en ny tilsynsdiamant for realkreditinstitutter i høring, oplyser tilsynet til Reuters, og det er tidligere end ventet.
Diamanten vil derimod ikke omfatte et loft for variabelt forrentede udlån med en løbetid på tre år eller længere, siger kilder til Reuters.
Diamanten vil også indeholde en maksimal andel for de korte rentetilpasningslån i forhold til instituttets øvrige typer af udlån, samt pejlemærke for, hvor stor et instituts årlige, samlede udlånsvækst maksimalt bør være.
Afdragsfri lån slipper
Tilsynsdiamanten vil ikke omfatte de forkætrede afdragsfrie lån, har tilsynets direktør Ulrik Nødgaard tidligere oplyst til Reuters. Han begrundede, at det var Folketinget, som i 2003 vedtog loven om at indføre afdragsfrie realkreditlån og at det derfor bør være op til Folketinget i givet fald at ændre ordningen.
Danskernes realkreditlån udgør I øjeblikket ca. 2800 mia. kr.
Diamanten skal tilskynde institutterne til at modvirke overdreven risikotagning og dermed bidrage til finansiel stabilitet i Danmark.Reglerne vil kun være vejledende, men Finanstilsynet kan tage et pejlemærke op over for instituttet, hvis det vurderer, at dets forretningsmodel ikke er holdbar og tilsynet kan eventuelt følge op med et påbud.
To tredjedele af alle lån
Institutternes variabelt forrentede realkreditudlån udgør nu 67 pct. af samtlige realkreditlån, og erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen har meddelt, at han forventer, at tilsynet I den kommende diamant "vil adressere omfanget" af disse udlån.
Desuden har de afdragsfrie lån, der nu udgør ca. 57 pct. af samtlige realkreditlån til ejerboliger og fritidshuse, øget institutternes risici, dels ved en øget risiko for tab ved kraftige tilbageslag i økonomien, dels øget deres likviditetsrisiko.
Det forklarer han med, at institutterne er forpligtet til med deres SDO-lån at stille supplerende sikkerhed for investorerne, når disse lån som følge af prisfald kommer over 80 pct. af ejendommens aktuelle værdi. Så skal institutterne udstede Junior Covered Bonds og bruge pengene herfra til at købe mere sikre statsobligationer for.
"Der er således både fordele og ulemper ved afdragsfrie lån, og det er vigtigt, at reguleringen sikrer den rette balance, så vi kan bevare de afdragsfrie lån på en måde, som ikke truer den finansielle stabilitet", skrev Henrik Sass Larsen til Folketinget.
Såvel EU-Kommissionen som OECD har opfordret Danmark til at begrænse disse realkreditlån, og det samme gjorde Nationalbanken onsdag.
Reuters Finans