ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Danske dropper negative renter - for nogle kunder

Danske Bank ruller nu en del af de negative renter på indlån tilbage, som blev annonceret over for de største erhvervskunder i februar.

Finans
Danske Bank: Nationalbank tager lidt af smerten væk
Det sker som følge af, at Nationalbanken har hævet rammen for, hvor mange penge banken kan have stående til en rente på nul i stedet for i indskudsbeviser til en rente på - 0,75 pct.

"At Nationalbanken hæver foliorammen, det har vi besluttet, får en positiv konsekvens for de erhvervskunder vi har, der bliver ramt af negative indlånsrenter," siger direktør for Business Banking i Danske Bank, Niels Bang-Hansen.

Nordeas bankanalytikere anslog i går, at beslutningen fra Nationalbanken potentielt kunne øge overskuddet i Danske Bank med 320 mio. kr. Men banken beholder ikke hele gevinsten.

Finans
Danske klar med negative renter til virksomheder
"Det er enormt positivt, at Nationalbankenhæver foliorammen, så den besparede omkostning ser vi på, hvordan kunderne kan få del i," siger Niels Bang-Hansen og uddyber:

"Vi har allerede sat gang i en proces, hvor vi tager en individuel snak med de få af vores erhvervskunder, der er omfattet af negative renter, om hvilke konskevenser, det får for dem."

Væsentligt færre får negative renter

Danske Bank annoncerede i feruar, at store erhvervskunder med store indlån på indidviduel basis ville blive bedt om at betale negative renter. Samlet gjaldt det ca. 3-4 pct. af erhvervskunderne. Det bliver væsentligt færre nu.

"Der er færre, der bliver udsat for negative renter på grund af det her, og dem der fortsat bliver berørt, de får en mindre omkostning," siger Niels Bang-Hansen.

"Det er ikke sådan, at det er 10 eller 20, vi tager ud nu. Det er et væsentligt antal, jeg kan bare ikke sige præcis hvor mange, for jeg har ikke tallet. Vi er ved at arbejde os igennem kunderne enkeltvis."

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis