Det er ikke kun klimatiltag, der i højere og højere grad ligger på arbejdsbordet hos de store danske selskaber som del af deres bæredygtighedsinitiativer.
Diversitetsindsatser prioriteres lige så højt,viser en ny medlemsanalyse fra Dansk Erhverv.
“Det er ret markant, at de to emner nu har sidestillet sig i virksomhedernes prioritering,” siger Malene Thiele, csr-chef i Dansk Erhverv.
Men størrelse betyder – ifølge undersøgelsen – en hel del. Mens det for virksomheder med over 250 medarbejdere er henholdsvis 88 pct. og 82 pct. der arbejder med initiativer inden for diversitet og klima, falder især tallet for at arbejde med diversitet, samtidig med at antallet af ansatte daler.
For virksomheder med 50 til 249 medarbejdere er det således 55 pct. af de adspurgte selskaber, der arbejder med diversitetsindsatser, mens det for de helt små selskaber med maksimalt ni medarbejdere gælder blot 24 pct.
Men det vil ændre sig, lyder det:
“Diversitet har endnu ikke helt den samme modenhed, men jeg tror, vi kommer til at se diversitetsdagsordenen følge det samme mønster, vi så med den grønne dagsorden. Det vil være de samme redskaber, der bliver bragt i spil – såsom transparens, måltal, krav til leverandører og forpligtende målsætninger – der driver dagsordenen fremad,” siger Malene Thiele.
Det har sat sine spor i dansk erhvervsliv. Det er i høj grad samarbejdspartnere, leverandører og kunder, der lægger pres på virksomhederne til at arbejde med bæredygtighed og csr – herunder diversitet. Over en fjerdedel af de adspurgte oplever, at det primære forventningspres stammer fra virksomhedskunder.
Særligt de store selskaber stiller krav til bæredygtighed, viser analysen. Det gælder bl.a. hos Ikea Danmark.
“Vi sætter ambitiøse standarder for os selv og vores samarbejdspartnere. Som stor virksomhed er det ikke kun det, vi selv gør, men også det som dem, vi arbejder sammen med, gør, der tæller,” siger Sara Lynge Skovhede, equality, diversity & inclusion leader, Ikea Danmark.
Det gælder ikke blot inden for grønne tiltag, men også bl.a. menneskerettigheder og diversitet. For det hele går under samme paraply i bæredygtighedsarbejdet, påpeger hun.
“Det, oplever jeg også, er resten af markedets opfattelse. Når vi taler om, hvem der gør det godt som bæredygtige selskaber, så kigges der bredt på de forskellige perspektiver. Det samme gør alle de nye talenter, der søger job hos os. Det er på tværs af parametre, selskaber bliver bedømt,” siger hun.
“Diversitet og bæredygtighed er to sider af samme sag. Det er ikke nok at være god på klima og miljø, hvis du ikke gør en forskel på menneskesiden.”
Samme toner lyder hos Salling Group.
“Hvis man skal være en bæredygtig virksomhed, handler det ikke blot om miljø og klima – det handler i høj grad om diversitet og inklusion. Det er vigtigt at anerkende, at de to ting hverken skal eller kan adskilles,” siger Louise Gade, der er executive vice president i Salling Group med ansvar for HR.
Supermarkedsgiganten blev for nyligt placeret som nummer seks på listenover de stærkeste europæiske arbejdspladser inden for diversiteti en undersøgelse foretaget af Financial Times og Statistica, hvor over 100.000 ansatte på tværs af 15.000 virksomheder har bedømt sin arbejdsgivers rummelighed og indsatser for at promovere forskellige aspekter inden for diversitet.
Det tilskriver Louise Gade bl.a., at diversitet i Salling Group ikke blot bliver opstillet som et mål, men rent faktisk lever og gennemsyrer organisationen, fordi alle – op til toppen – forstår værdien af diversitet og anerkender det som en fastforankret del af bæredygtighedsstrategien.
“Diversitet giver bæredygtighed i mange aspekter, både i forhold til pipeline af talenter, til samlingskraft og samfundsmæssig bæredygtighed,” siger hun.
