“Vi er gode medspillere i omstillingen til renere teknologi.”
For direktør Thomas Andersen, skibsværftet Fayard på Lindø, er det en væsentlig forklaring på, at hans virksomhed har meget at lave for tiden.
“Det er noget, vi bruger megen tid på at sætte os ind i og på at udføre. Det kan være, når vi arbejder med store kranskibe, som skal omstilles til at kunne sætte endnu større havvindmøller op. Vi har også installeret rigtig mange røgrensningsanlæg på skibe, og vi har givet mange skibe en mere avanceret, effektiv og miljøvenlig bundmaling – mange bække små,” siger rederidirektøren.
Han tilføjer, at efter hans opfattelse får shippingbranchen alt for lidt anerkendelse for de mange investeringer, den faktisk gennemfører i miljø- og klimavenlige tiltag.
I brancheorganisationen for værfterne og de mange leverandører til den maritime sektor globalt, Danske Maritime, er direktør Jenny N. Braat enig i, at danske kompetencer og udstyr er baggrunden for, at branchen vokser.
“Vores teknologi passer rigtig godt til den grønne omstilling
Jenny N. Braat, direktør, Danske Maritime
“Vores teknologi passer rigtig godt til den grønne omstilling,” fastslår hun.
“Der kommer til at ske rigtig meget. F.eks. er der bare i Danmark afsat 285 mio. kr. til klimaopgradering af bl.a. de mange kommunale færger. Det vil give arbejde,” siger Jenny N. Braat.
Hun pegede i øvrigt for nylig på, at der i alt er 66 danske indenrigsfærger. En del af dem er bygget for over 40 år siden.
“Siden da er der sket store teknologiske fremskridt til gavn for både den grønne omstilling, driftsomkostningerne, brugerne og naboerne. Så en del af færgerne bør skiftes ud, og andre bør have en kraftig opgradering,” fastslog hun på Danske Maritimes hjemmeside.
Direktøren ser dog også, at en del af dem, der rundt i verden skal investere i nye mere klimavenlige skibe, er lidt i venteposition. De tøver, lige indtil det står mere klart, hvilke teknologier det er bedst at anvende – eksempelvis hvilke drivmidler fremtidens skibe skal bruge.
