ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Tak fordi du læser med

Danske Bank og Rambøll er partnere på Børsen Bæredygtig. Derfor er alle artikler frit tilgængelige for alle læsere.

Danske Bank og Rambøll har ingen indflydelse på indhold eller redaktionelle valg på Børsen Bæredygtig.

Læs mere om partnerskab.

Ingeniør sætter gang i nyt plasteventyr

Der er store vækstmuligheder i genanvendelse af plast, men danske virksomheder som milliardselskabet Faerch Group ejet af A.P. Møller-Mærsk bliver holdt tilbage af manglende ressourcer, lyder det fra branchen. Dansk plastaffald eksporteres, mens branchen må købe plast fra udlandet

“Jeg kan blive betalt for at aftage plasten, og jeg har allerede indgået aftale med nogle store producenter,” siger kemiingeniør Kjeld Jensen. Foto: Julie Meldhede Kristensen
“Jeg kan blive betalt for at aftage plasten, og jeg har allerede indgået aftale med nogle store producenter,” siger kemiingeniør Kjeld Jensen. Foto: Julie Meldhede Kristensen

En ny dansk virksomhed skal hjælpe landmænd af med de store mængder plastik, der bruges til at dække marker og afgrøder. Traditionelt har plasten været vanskelig og dyr at komme af med, fordi landbrugsplasten er særligt svær at rengøre.

Fra januar sætter selskabet Dansk Regranulat gang i en produktion, der skal rense og genanvende mellem 2000-4500 ton landbrugsplast årligt – leveret af affaldsvirksomheden Ragn-Sells – der tidligere er blevet eksporteret til Tyskland.

Deri så kemiingeniør Kjeld Jensen en forretningsmulighed.

“Jeg kan blive betalt for at aftage plasten, og jeg har allerede indgået aftale med nogle store producenter, der leverer til det danske marked, som er meget glad for emballage i engangsplast,” siger Kjeld Jensen, der endnu ikke vil røbe navnene på sine partnere.

4,5

tusind ton landbrugsplast kan Dansk Regranulat maksimalt genanvende i 2023

Han har implementeret en komplet proceslinje til at rense og genanvende landbrugsplastikken, der til sidst sælges videre som plastikgranulat fra fabrikken i Vendsyssel. Indtil videre er der kun etableret en enkelt produktionslinje, men ifølge virksomhedsstifteren har han allerede haft møder med en af de største internationale spillere på markedet for regranulat. Dialogen handler om at udbrede teknologien for landbrugsplastikken til resten af Europa, fortæller Kjeld Jensen.

Hos brancheforeningen Plastindustrien fortæller miljøpolitisk chef Christina Busk også, at landbrugets plastik længe har været en udfordring ift. til genanvendelse. Ifølge hende ligger der et stort potentiale i mere genanvendelse af virksomheders affaldsplastik. Særligt når det kommer til byggeri og landbrug.

“Vi ser rigtig mange, der gerne vil investere i genanvendt plast. Det handler bare om at finde frem til ressourcerne og gøre dem til gode råvarer,” siger hun og tilføjer, at opgaven ikke altid er så ligetil, som det lyder hos Dansk Regranulat:

“Det handler også om, at medarbejdere skal til at lære om indsamling og sortering. Det er en helt ny kultur, man skal bygge op, hvis man skal sikre store ensartede plastikstrømme.”

Forsiden lige nu