ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Tak fordi du læser med

Danske Bank og Rambøll er partnere på Børsen Bæredygtig. Derfor er alle artikler frit tilgængelige for alle læsere.

Danske Bank og Rambøll har ingen indflydelse på indhold eller redaktionelle valg på Børsen Bæredygtig.

Læs mere om partnerskab.

Energikrise øger interessen for dansk atomkraft – virksomheder får flere henvendelser

Energiprisernes voldsomme stigning får flere lande til at genoverveje atomkraft, der ellers har været på retræte i Europa. Danske virksomheder i sektoren oplever stigende interesse, og det bekymrer eksperter

Jacob Østergaard, centerleder og energiforsker ved DTU, mener ikke, at atomkraft er den rigtige vej at gå, når EU skal sikre stabil forsyning af energi. I stedet skal man satse på markedsdygtige teknologier som sol og vind. Arkivfoto: Thomas Nielsen/ Thomas Nielsen
Jacob Østergaard, centerleder og energiforsker ved DTU, mener ikke, at atomkraft er den rigtige vej at gå, når EU skal sikre stabil forsyning af energi. I stedet skal man satse på markedsdygtige teknologier som sol og vind. Arkivfoto: Thomas Nielsen/ Thomas Nielsen © Thomas Nielsen

Debatten om atomkrafts rolle i den grønne omstilling har fået nyt liv. I kølvandet på de europæiske energiprisers himmelflugt har ti lande bedt EU-Kommissionen om at grønstemple atomkraft som sikker, vedvarende energi, og to danske atomkraftudviklere oplever stærkt stigende interesse.

Danske Seaborg og Copenhagen Atomics er i gang med at udvikle ny atomkraftteknologi, der angiveligt er langt mere sikkert, billigt og effektivt end de traditionelle atomkraftværker. Og energikrisen er med til at fylde kalenderen op.

126

atomkraftreaktorer er i drift i Europa i dag, ifølge EU-Kommissionen

Copenhagen Atomics får ifølge virksomheden selv et stigende antal henvendelser fra universiteter og internationale laboratorier, der vil samarbejde om udviklingen af den nye teknologi. Også det kommende klimatopmøde COP26 skubber på opmærksomheden, fordi europæiske lande er bekymrede for energiforsyningen, lyder det.

“Det er som om, atomenergi har været stillet i skammekrogen, og nu opdager man pludselig, at det ikke helt giver mening. Kigger vi på resten af verden, f.eks. Asien og Afrika, eksploderer energibehovet, så det er der, vi retter vores fokus,” fortæller Thomas Jam Pedersen, der er medstifter og bestyrelsesformand i Copenhagen Atomics.

Nye anlæg er mere end ti år forsinkede, og det koster langt mere end markedskonform teknologi

Brian Vad Mathiesen, professor, Aalborg Universitet

Men danske eksperter frygter, at den omdiskuterede teknologi tager fokus fra de, for dem at se, billigste og mest effektive former for vedvarende energi: vind- og solkraft.

Læs også:

Generelt
Nye atomkraftværker skal bidrage til britisk mål om grøn strøm
FILE PHOTO: Power lines and pylons stretch out from Dungeness nuclear power station

En af dem er Brian Vad Mathiesen, professor og forsker i energisystemer ved Aalborg Universitet.

“Det er et udtryk for uvidenhed om, hvad de faktiske forhold er. Nye anlæg er mere end ti år forsinkede, og det koster langt mere end markedskonform teknologi. Man vender simpelthen ryggen til alle de lavthængende frugter, vi har,” mener forskeren.

Han henviser bl.a. til det finske Olkiluoto 3-værk, der i løbet af de sidste ti år er blevet bremset af den ene forsinkelse efter den anden.

“Hvis man får et barn nu, vil hun eller han nok være godt i gang med sin kandidatuddannelse, før nye atomkraftværker er klar,” siger forskeren.

Japan på besøg

Jacob Østergaard, centerleder og energiforsker ved DTU, bakker op.

“Udviklingen med sol- og vindkraft buldrer derudad, og vi har et kæmpe industriapparat til at udrulle kapaciteten. Jeg tror, det er meget tvivlsomt, at atomkraft kommer til at spille en lignende rolle i den europæiske grønne omstilling indenfor en overskuelig fremtid,” siger han.

Hos Seaborg har kommunikationschef Mikkel Veje Rønsbo netop haft besøg af det japanske medie Sankei Shimbun, der tager et kig på de europæiske energiudfordringer.

“Det bliver også meget konkret for landene i Europa, at det er smart med en bred portefølje af energiproduktion og værktøjer til at understøtte den nødvendige udbygning af fluktuerende energi fra vind og sol,” lyder det fra Mikkel Veje Rønbo.

Læs også:

Bæredygtig
Dansk atomkraftselskab kommer på private hænder: Anders Holch Povlsens investeringsselskab betaler tocifret millionbeløb for statsandele i Seaborg

Det argument holder ikke hele vejen, hvis man spørger Jacob Østergaard.

“De teknologier, der er i drift i dag, er ikke gode til at skrue op og ned for produktionen. Derfor er jeg skeptisk over, om det passer ind i vores nuværende energisystem,” siger han.

Pernille Weiss er medlem af EU-Parlamentet for De Konservative og mærker, hvordan energikrisen påvirker debatten om atomkraft. Ifølge hende bør teknologien være en del af ligningen for at skabe sikkerhed for den danske energiforsyning. Hun frygter ikke, at atomkraften vil tage pusten fra udviklingen af sol og vind.

“Der er jo tale om private investeringer, vi skal have kanaliseret over i atomkraft. I takt med at det sker, vil prisen på energien blive mere rentabel, og det er vigtigt, at vi igangsætter det arbejde nu. Det har både virksomhederne og borgere interesse i,” siger hun.

Forsiden lige nu