ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Webshopejere forsøgte at sælge selvbruner med stjålne billeder: "Det er rigtig nok. Det havde jeg egentlig glemt"

Drømmer du om en brunere hud, så er Hellotan skabt med en ny og revolutionerende ingrediensformel, som giver dig en naturlig brun hud.

Sådan lød det indtil for nylig på den nu lukkede hjemmeside Hellotan.dk. Bag den stod de unge forretningspartnere Emil Schmidt og Frederik Sørensen, der udgør en del af et af Børsen kortlagt netværk
af bekendte, som åbner og lukker webshops på stribe.

Da Børsen første gang besøger Hellotan.dk fandtes på hjemmesiden en række billeder taget fra det australske selskab Bali Body, der producerer og sælger sololie. På flere af billederne var navnet “Balibody” photoshoppet væk fra produkterne, hvor der i stedet var indsat navnet “Hellotan”.

Da Børsen knap en måned senere igen besøger Hellotan.dk, er hjemmesiden blevet bygget om.
Nu står der ikke længere noget sted, at Emil Schmidt og Frederik Sørensen sælger deres egen selvbrunermousse ved navn Hellotan.

I stedet står der på Hellotan.dk, at webshoppen sælger “Balibody 200 ml Selvbruner Kit”.
Som ved besøget i september er billederne på hjemmesiden taget fra det australske selskab Bali Body. Men nu har billederne ikke længere været igennem photoshop og har fået skiftet Balibody ud med Hellotan.

Nu står der Balibody på alle produkterne.

Der er samtidig tydelige ligheder mellem Emil Schmidt og Frederik Sørensens Hellotan.dk og den officielle hjemmeside for australske Bali Body.

Børsen sender først en mail til Emil Schmidt og Frederik Sørensen med en række spørgsmål til deres forretninger, herunder hvad det egentlig er for et produkt, de sælger på Hellotan.dk.

Virksomheder
Iværksættere forfulgt af politianmeldt Aarhusiansk webshop i årevis: "Vi kan kun håbe, at myndighederne på et tidspunkt vågner"
Da Emil Schmidt siden ringer, afviser han først, at de på noget tidspunkt har brudt nogen lov eller på nogen måde vildledt kunder på Hellotan.dk.

“Hellotan var et produkt, som vi kortvarigt testede, hvor vi havde fået udviklet vores egen emballage til det. Det kan jeg sagtens sende billeder af. Nu skriver du, at du har dokumentation for, at vi har solgt det som noget andet, det ved jeg ikke hvad det skulle være,” siger Emil Schmidt og fortsætter:

“Det kan jo godt være – det skal jeg ikke kunne sige – at når jeg f.eks. sætter en hjemmeside op, så Googler jeg efter noget materiale, og så tager vi det, det er da rigtigt. Det vil jeg ikke afvise. Så kan det da godt være, at der har været noget fra Bali Body eller whatever. Men vi vildleder ikke kunderne ved at sælge det som et Bali Body-produkt overhovedet. Vi skriver, at det er et Hellotan selvbruner-produkt, og vi har billeder af vores egen emballage osv. Det er derfor, jeg siger, at vi ikke vildleder kunder i hvert fald.”

Skifter forklaring

Da Børsen efterfølgende gør det klart for Emil Schmidt, at det ikke passer, og oplyser ham om rækken af screenshots, hvor de i oktober i år helt tydeligt har markedsført produkterne som værende Bali Body-produkter med billeder taget fra det australske Bali Bodys hjemmeside, skifter han forklaring.

Virksomheder
Politianmeldt webshop sat til salg for 16 mio - ejere står bag mulig abonnementsfælde i Storbritannien
“Nåååå. Ja. Okay. Nu er jeg faktisk. Det er rigtig nok. Det havde jeg egentlig glemt. Vi havde lavet det om kortvarigt. Vi har kun lige testet det et par dage, og der er altså kommet, hvad der kan tælles på en hånd af ordrer. Så det er ikke fordi, der er kørt volumen på eller noget. Vi ville egentlig bare lige teste. Vi havde testet med Hellotan. Nu taler jeg bare i øjenhøjde, jeg vil hellere end gerne være ærlig. Vi havde testet det og var lidt uforstående overfor, hvorfor det ikke solgte. Så prøvede vi bare lige at sætte Balibodys billeder ind og sådan noget som om, at det var det. Men det fungerede egentlig ikke. Så vi valgte at lukke shoppen igen.”

Det gør det jo ikke mere lovligt. Allerede der er vi jo helt hinsides enhver tvivl ude i klar ulovlig vildledning?

“Det er det måske. Ja. Det er måske ikke sådan, jeg helt har set det, men når du fortæller det sådan der, så kan jeg godt se det. Men som sagt, det er ikke fordi, vi sælger det med volumen på, det er noget, vi har testet på få hundrede besøgende.”

Børsen har forsøgt at få en kommentar fra australske Bali Body, men selskabet er ikke vendt tilbage på henvendelsen.

Virksomheder
Magasiner pudser advokater på webshops efter falske anmeldelser
Ejer også Balibody.dk

Domænet Hellotan.dk er oprettet 23. august 2019 med selskabet Emil Schmidt Holding ApS som registrant.

Forbindelsen mellem Emil Schmidt og navnet Bali Body er dog ikke ny. Således ejer Emil Schmidt også domænet Balibody.dk, der er oprettet 21. juli 2017 med selskabet Catana ApS som registrant. Selskabet er 100 pct. ejet af Emil Schmidt og har tidligere også heddet Emil Schmidt Holding ApS.

Kunne ætse tænder og tandkød

Emil Schmidt og Frederik Sørensen er bedst kendt for deres salg af hjemmetandblegning på Smilebright.dk, som DR’s forbrugermagasin Kontant for nylig satte fokus på.

Her viste en laboratorieprøve, at produktet indeholdt 75 gange mere brintoverilte end tilladt. Brintoverilte er et blegemiddel, og niveauet i prøven var udover at være ulovligt også ætsende for både tænder og tandkød. De to har siden forklaret, at der var tale om en fejl, og at en lignende hændelse ikke vil ske igen.

Udover hjemmetandblegning og selvbrunermousse har Emil Schmidt og Frederik Sørensen også stået bag bl.a. hårfjerningsprodukter, vingummibamser, der skulle give sundt hår, samt en efterligning af den kendte blender Nutribullet under navnet “Nutriblend”.

Virksomheder
Po­li­ti­et ef­ter­fors­ker aarhusiansk web­shopkarrusel for svin­del: "Vi kan selv­føl­ge­lig gen­ken­de nav­ne"
Virksomheder
Jurister om webshopkarrusel: "Det ligner simpelthen organiseret svindel"
 
Generelt
Champagne, fælles ferier, adresser og forretninger: Så tæt hænger netværket bag webshopkarrusel sammen

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis