ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Hempel får særstatus hos Vestas: “Det er vigtigt for os, at Vestas viser os denne tillid, og det giver os mulighed for at gøre Vestas til en af vores allerstørste kunder”

Vestas vil være

CO2-neutral i 2030, og vejen dertil har netop ført til en strategisk aftale med malingsproducenten Hempel

Michael Hansen fra Hempel er salgsdirektør og ansvarlig for bæredygtighed. Arkivfoto: Jonas Pryner Andersen
Michael Hansen fra Hempel er salgsdirektør og ansvarlig for bæredygtighed. Arkivfoto: Jonas Pryner Andersen

Vindmøllegiganten Vestas og malingsproducenten Hempel har indgået et strategisk samarbejde, der primært har et sigte mod en højere grad af bæredygtighed.

Vestas ser aftalen som et skridt mod selskabets mål om at blive CO2-neutral i 2030.

Startskuddet på den nye aftale lyder på Vestas' fabrik i Pueblo, Colorado i USA, hvor Vestas har en af verdens største vindmølleproduktioner.

Her vil Vestas og Hempel samarbejde om at nedbringe produktionsomkostningerne i forhold til påføring af maling. Indledende beregninger viser, at ved at ændre processerne omkring påføring af maling er det muligt at reducere CO2-udledningen med 60 pct. svarende til en besparelse på op til 1100 tons CO2 om året.

400

bilers CO2-udslip svarer til de forventede CO2-besparelser på Vestas' fabrik i Colorado

Kolossalt motiverende

“Det svarer til mindsket CO2-udledning fra 400 biler på et år – bare fra én fabrik. Når vi overfører det til andre fabrikker, der producerer til Vestas, så svarer det til tusindvis af biler. Personligt synes jeg, at det er kolossalt motiverende,” siger Michael Hansen, der er salgsdirektør i Hempel.

Bl.a. havvindmøller er udsat for ekstreme påvirkninger fra vind og vejr, og der er masser af bæredygtighedsgevinster at hente ved at begrænse antallet af malingslag og mindske antallet af gange, hvor vindmøllerne skal repareres med ny maling.

“Historisk påførte man tre lag maling på vindmøllerne. For ti år siden førte Hempel og Vestas an ved at gå ned til to lag, og nu går vi selvfølgelig efter at komme ned på ét lag maling,” siger Michael Hansen.

Så skal I vel have en højere pris for den mindre mængde maling?

“Hverken vi eller Vestas kan acceptere en signifikant højere omkostning. Vi har i samarbejdsaftalen et blik for de totale omkostninger. Ingen i denne industri kan slippe afsted med bare at sætte omkostningerne op,” siger Michael Hansen.

Ingen i denne industri kan slippe afsted med bare at sætte omkostningerne op

Michael Hansen, salgsdirektør, Hempel

Ifølge Michael Hansen er aftalen med Vestas i fin overensstemmelse med Hempels ambitioner om at bane vej for kundernes grønne omstilling.

“Det er vigtigt for os, at Vestas viser os denne tillid, og det giver os mulighed for at gøre Vestas til en af vores allerstørste kunder,” siger Michael Hansen.

Aftalen er dog ikke en eksklusivaftale, så Vestas kan også fremadrettet købe maling hos andre malingsproducenter, men Michael Hansen er ikke i tvivl om, at Hempel også vil få økonomiske fordele af aftalen.

“Der er gode forretningsmuligheder i aftalen for både Vestas' omkostninger og bestemt også for Hempel i forhold til at udvide vores egen forretning,” forklarer han.

Det er ikke længe siden, at Hempels daværende adm. direktør Henrik Andersen skiftede til det nuværende topjob som koncerndirektør i Vestas, men ifølge Michael Hansen har Henrik Andersen ikke haft en finger med i spillet forhold til aftalen.

“Jeg er sikker på, at Henrik Andersen har travlt med mange andre ting. Han har ikke været involveret i aftalen,” siger han.

Og det er da heller ikke Henrik Andersen, der er talsmand for Vestas i sagen.

Det er bæredygtighedschef Lisa Ekstrand.

“Som bekendt har vi sat os nogle ret ambitiøse klimamål, og vi vil være karbonneutral i 2030. For at kunne levere på målet er vi i fuld gang med at tale med vore underleverandører,” siger Lisa Ekstrand.

Vestas har undersøgt selskabets interessenters forskellige krav og konkluderer, at Vestas' evne til at klare sig i forhold til bæredygtighed har en direkte indflydelse på stadeholdernes evne til at klare sig i samme dagsorden,” siger Lisa Ekstrand.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis