ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Velhaver sælger hudplejefirma for ca. 500 mio. kr.

Dermapharm producerer bl.a. produkter for Rudolph Care og Coop og er ejet af den velhavende Kuntkes-familie, der nu sælger hudplejeselskabet for omkring 500 mio. kr.

Den københavnske velhaver Birger Kuntkes, da han blev fotograferet i forbindelse med sit seneste interview med Børsen i 2014. Nu scorer han et trecifret millionbeløb på at sælge Dermapharm.
Den københavnske velhaver Birger Kuntkes, da han blev fotograferet i forbindelse med sit seneste interview med Børsen i 2014. Nu scorer han et trecifret millionbeløb på at sælge Dermapharm. Arkivfoto: Simone Astrid Pedersen
Siden 1980 har Dermapharm været på danske hænder, men det ændrer ejerne nu på i en handel, hvor de scorer et trecifret millionbeløb. 

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis