Investeringer i it-systemer, global ekspansion og nye medarbejdere skal være med til at sikre høje vækstrater de kommende år for den aarhusianske energitrader MFT Energy, der arbejder målrettet mod en børsnotering om to år.
“Nu har vi basen på plads og kan have primært fokus på at vækste vores forretning
Torben Nordal Clausen, adm. direktør for MFT Energy
Sidste år fokuserede virksomheden, der handler kortsigtet med både el og gas, især på at få et solidt fundament på plads, men året bød også på massiv vækst i både omsætningen og indtjeningen.
For første gang rundede MFT Energy milliardmilepælen med en omsætning på 3,4 mia. kr. i 2020. Det er en fremgang fra 826 mio. kr. året forinden. Samtidig voksede driftsindtjeningen (ebit) til 58 mio. kr. fra næsten 16 mio. kr. året før, viser årsregnskabet onsdag morgen.
“Vi har fået mere robuste teams, og der er kommet flere om bord. Vi begyndte også at handle med gas for første gang sidste år, og naturgas er en dyrere råvare end el. Derfor er gas den primære årsag til, at vores omsætning er steget så meget,” siger Torben Nordal Clausen, der i maj sidste år skiftede posten som bestyrelsesformand for virksomheden ud med titlen som adm. direktør.
Han var i lidt over tre år frem mod sommeren 2014 topchef for energikæmpen Danske Commodities, som stifter Simon Rathjen og flere af de ansatte også har en fortid hos.
mio. kr. endte driftsresultatet (ebit) på i 2020
MFT Energy blev stiftet i slutningen af 2016, og sidste år slog energitradervirksomheden fast, at det klare mål er at gå på børsen i 2023. Den ambition blev sidste år fulgt op af en strategisk treårsplan, hvor 2020 blev betegnet som året, hvor en solid og skalerbar base skulle på plads.
“Vi har fokuseret meget stærkt på at bygge et solidt fundament, hvor vi har overblik over vores data og har opbygget virksomheden, så vi i bund og grund kan køre flere transaktioner igennem til en lavere omkostning. Det betyder også, at der har været et voldsomt fokus på it-systemer,” siger Torben Nordal Clausen og fortæller, at bl.a. finans, jura, markedsudvikling og risikostyring og -monitorering er blevet styrket.
Ifølge direktøren var den største investering sidste år dog i nye medarbejdere. Af årsregnskabet fremgår det, at sidste år bød på 27 nyansættelser. De første måneder af i år har MFT Energy budt velkommen til flere og har nu i alt 64 medarbejdere.
Nye markeder var også på tapetet sidste år, hvor Aarhus-virksomheden gik i gang i USA samt åbnede et kontor i Singapore, der skal undersøge mulighederne i Asien. Det seneste års arbejde betyder også, at Torben Nordal Clausen har høje forventninger til i år.
“2021 bliver vækståret. Nu har vi basen på plads og kan have primært fokus på at vækste vores forretning. Vi forventer den største vækst på eksisterende markeder med eksisterende produkter. Der kommer ca. 80 pct. af væksten til at være,” siger han.
“Samtidig har vi åbnet kontoret i Singapore, hvor vi ser på at bevæge os ind på markeder i Asien. Det går også efter planen i USA, som vi vil have mere og mere fokus på, men langt den største vækst kommer til at være i Europa,” fortsætter han.
I år forventer MFT Energy at lande et driftsresultat (ebit) på ca. 75 mio. kr. Omsætningsforventningen offentliggøres ikke.
“Hele filosofien i vores virksomhed er, at vi hellere vil sige lidt mindre og levere mere. Færre ord og mere action. Det er det her et udtryk for,” siger direktøren.
“Vi mangler at få en bestyrelse på plads, og det forventer vi vil ske i år
Torben Nordal Clausen, adm. direktør for MFT Energy
MFT Energy luftede for første gang børsambitionerne i maj sidste år, og det har ført til oprettelsen af et dedikeret ipo-kontor, der har udarbejdet miniprospekter og arbejder for at gøre virksomheden klar til en notering.
“Vi mangler at få en bestyrelse på plads, og det forventer vi vil ske i år. Så er de interne forhold på plads, og så handler det i bund og grund om at sørge for at skabe en vækst, der gør, at en investor synes, at det er en interessant case, der har et globalt potentiale,” siger Torben Nordal Clausen.
Beslutningen om, hvilken investeringsbank der skal stå for at føre MFT Energy på børsen i 2023, er endnu ikke truffet, og det er heller ikke afgjort, om noteringen skal ske i København.
“Det ville selvfølgelig være dejligt, hvis det kunne blive det, men det afhænger af mange ting. Men vi har en ambition om at gå ind på den store børs med en værdisætning på over 1 mia. kr.,” siger direktøren.
Ifølge direktøren vil MFT Energy så småt begynde at holde møder med potentielle investorer.