ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Udsigt til genåbning skaber lettelse i bilbranchen: “Vi glæder os rigtig meget til at få gang i hjulene igen”

Peter Monk (th. i bilen) ejer sammen med Erik Rasmussen Via BIler, som er blandt Danmarks største bilforhandlere. Arkivfoto: Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix
Peter Monk (th. i bilen) ejer sammen med Erik Rasmussen Via BIler, som er blandt Danmarks største bilforhandlere. Arkivfoto: Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix

Med planen om en delvis genåbning skænker regeringen sammen med aftalepartierne en fremstrakt arm til en presset bilbranche, der nu får mulighed for at invitere kunderne ind i sine bilhuse.

Det bringer stor glæde hos den jyske bilforhandler Via Biler, der fra sine ti bilhuse sælger blandt andet Volvo, Ford og Toyota.

“Det er rigtig positivt, og vi glæder os rigtig meget til at få gang i hjulene igen,” siger Peter Monk, direktør og medejer af Via Biler, der med en årlig omsætning nord for 2 mia. kr. er blandt Danmarks største bilforhandlere.

Planen, som regeringen, De Radikale, SF og Enhedslisten er en del af, giver udvalgsvarebutikker med et areal under 5000 kvm mulighed for at genåbne fra 1. marts. Dertil kommer, at butikker og varehuse over 5000 kvm får mulighed for at invitere kunder indenfor, hvis det sker med forudgående aftale.

Det flugter langt hen ad vejen med de anbefalinger, som vi er kommet med både fra bilbranchen og DI som helhed

Thomas Møller Sørensen, branchedirektør i Dansk Industri

Dermed får netop bilforhandlere mulighed for også at åbne sine bilhuse op for kunderne, pointerede justitsminister Nick Hækkerup (S) på et pressemøde onsdag formiddag, hvor genåbningsplanen blev fremlagt.

Hos Thomas Møller Sørensen, branchedirektør i Dansk Industri (DI), vækker aftalen stor glæde.

“Det flugter langt hen ad vejen med de anbefalinger, som vi er kommet med både fra bilbranchen og DI som helhed. Hele princippet om at se mere pragmatisk på spørgsmålet om at genåbne samfundet synes jeg ligger i det her,” siger Thomas Møller Sørensen.

Også hos Ejner Hessel, der er storforhandler af Mercedes, Renault og Dacia, ser man frem til at åbne dørene op til sine 27 bilhuse igen.

"Vores salgsfolk går på arbejde, fordi de nyder kundekontakten. Nu er de i stand til at mødes med kunderne ansigt til ansigt og vise dem vores produkter, som de af gode grunde er meget stolte af," siger Benjamin Mahr, adm. direktør i Ejner Hessel.

Bilsalg sendt i dørken

Ligesom flere andre brancher har restriktionerne lagt et hårdt pres på bilbranchen, hvis salg er sendt i dørken.

45,1

pct. faldt antallet af nyregistrerede personbiler i januar ift. samme periode sidste år

I januar blev der indregistreret 10.257 nye personbiler, hvilket er et fald på 45,1 pct. sammenlignet med samme måned sidste år. Godt har det heller ikke set ud for salget af vare- og lastbiler, omend de to grupper har klaret sig bedre end personbilsalget.

Salget af lastbiler faldt i januar 14,3 pct. sammenlignet med samme periode sidste år, mens der blev indregistreret 26 pct. færre varebiler.

“De kolde indregistreringstal viser, at det er en presset branche. Det gælder ikke mindst salget til private, der har lidt under det her, og det er vores forventning, at vi meget hurtigt kommer op på mere normale indregistreringstal,” siger Thomas Møller Sørensen fra DI.

For at holde hjulene kørende har Via Biler ligesom Ejner Hessel og andre bilforhandlere de seneste måneder tilbudt kunderne at køre ud til dem for at lade dem prøvekøre biler fra deres egen bopæl.

Men det er ikke det samme som at invitere kunderne ind i et stort bilhus på bilforhandlerens egen hjemmebane, understreger Peter Monk.

“Hvis vi kunne sælge vores biler ved at køre ud til kunderne, var der ingen grund til at have store bilforretninger, men kunden vil jo gerne ud og lade sig inspirere. Ved at kunderne kommer til os, kan vi vise dem forskellige bilmodeller og farver, så vi er meget positivt stemt lige nu,” siger Peter Monk.

Ejner Hessel beretter, at salget af Mercedes-biler har fået en god start på 2020 trods restriktionerne. Anderledes ser det ud for salget af Renault, Ford og Dacia, som har oplevet en sløj start på året.

"Vi kan ikke klage over ordreindtaget på Mercedes, men jeg håber, at genåbningen af vores showrooms vil gøre, at vores brands med høje voluminer - Renault, Ford og Dacia - får gang i salget fra på mandag," siger Benjamin Mahr.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis