ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Stylepit: Vi er billigt til salg

Opdateret 16:13 -Hvis vi bliver solgt, så bliver det billigt. Sådan lyder meldingen i dag fra online-tøjfirmaet Stylepit. 

Selskabet gennemgår i øjeblikket en turnaround og har i en længere periode undersøgt markedet med henblik på at styrke kapitalgrundlaget.

Men ender det med et salg, så skal investorerne ikke forvente nogen guldregn.

"Såfremt der indgås en transaktion i forlængelse af disse dialoger, må det formodes at en sådan transaktion vil blive gennemført baseret på en værdiansættelse af Stylepit A/S, der er væsentlig lavere end den nuværende børskurs," skriver Stylepit.

Meldingen står at læse i dagens periodemeddelelse for tredje kvartal.

Ny nedjustering

Og de dårlige nyheder stopper ikke her. For anden gang i år sænker Stylepit sine ambitioner for året.

Denne gang er der dog udelukkende tale om en nedjustering af koncernens omsætningsmål, der nu forventes at lande i niveauet 360 mio. kr. i regnskabsåret 2014/15 - svarende til en tilbagegang på 25 pct.

"Det lavere omsætningsmål er en konsekvens af den igangværende turn-around med fokus på genskabelse af positiv indtjening med yderligere geografisk fokusering på Norden," skriver Stylepit i meddelelsen.

I januar måned var Stylepit ligeledes ude med en nedjustering. Dengang blev forventningerne til salget sænket med 20 pct. til 380 mio. kr. og et driftunderskud på ca. 28 mio. kr.

Driftunderskuddet forventes uændret, oplyser selskabet.

Trods de dårlige nyheder stiger Stylepit-aktien i skrivende stund med 0,8 pct. Det er dog mindre end de 8 pct., som aktien tidligere på dagen steg med.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis