ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Skattebonus til Lundbeck-chef kraftigt reduceret i 2020

Deborah Dunsire, adm. direktør i Lundbeck Arkivfoto: Steven Achiam
Deborah Dunsire, adm. direktør i Lundbeck Arkivfoto: Steven Achiam

Lundbecks topchef Deborah Dunsires samlede lønpakke er reduceret i 2020, efter at hun i 2019 overgik selv Novo Nordisks topchef Lars Fruergaard Jørgensen, da Lundbeck har indvilget i at betale skatteforskellen mellem USA og Danmark af topchefens investeringsaktiver.

25,7

mio. kr. landede Dunsires samlede aflønning på

I 2019 beløb det sig til 36 mio. kr., mens det er begrænset til 2,7 mio. kr. i 2020. Det betyder, at Deborah Dunsires samlede aflønning i 2020 landede på 25,7 mio. kr. mod 57,2 mio. kr. i 2019.

Hun har dog fået lønforhøjelse for sit arbejde i Lundbeck, da pakken med grundløn, kontantbonus, pension og aktiebaseret aflønning er steget fra 21,2 mio. kr. til 23 mio. kr.

Samlet set har Lundbecks koncerndirektion fået en aflønning på 62,7 mio. kr. i 2020 mod 90,8 mio. kr. året før, da skatteregningen for Deborah Dunsire fyldte en del.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis