ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Se Lauritz-stifterens franske vinslot

Ejerne af Nordens største auktionshus Lauritz.com, Bengt og Mette Sundstrøm, købte for seks år siden en af de mest berømte vingårde i Provence - Chateau Vignelaure. Også den spanske sanger Julio Iglesias og den amerikanske skuespiller Brad Pitt og hans kone Angelina Jolie var interesserede i gården.

På vingårdens 60 hektar produceres der hvert år 250.000 flasker vin– tre slags rødvine og tre rosevine.

Lauritz.com er ekspanderet til 19 auktionshuse med en samlet omsætning på 750 mio. kr. I dette tv-indslag fortæller Bengt Sundstrøm, hvordan vingården og successen i Lauritz.com smeltes sammen, og hvordan vingården på sigt kan blive indgangen for Laurtiz.coms ekspansion på det store kinesiske marked.

Chateau Vignelaures rosevin - Chateau Vignelaures Rose - vandt i år guldmedalje i Decanter World Wine Awards i skarp konkurrence med over 14.000 vine.

Se tv-indslaget ved at klikke på pilen herover.



Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis