Oplysninger om opsigelses-regler korrigeret torsdag 10,51 efter ønske fra SAS, der i første omgang havde givet forkerte oplysninger til Børsen. Hvis medarbejdere siger nej tak til arbejdsfordeling, kan SAS vælge at betragte det som en opsigelse fra arbejdsgiverens side, dvs. med fuldt opsigelsesvarsel.
SAS sender op imod 1800 af sine i alt 2600 danske ansatte på arbejdsfordeling efter den ordning, der er aftalt mellem regeringen og arbejdsmarkedets parter.
Ordningen er midlertidig og gælder fra september og frem til årets udgang. Virksomheder, der oplever stor produktionsnedgang som følge af coronakrisen, kan vælge at sende medarbejdere på en slags tvungen deltid, hvor de kun arbejder mellem 50 og op til 80 pct. af deres normale arbejdstid og får dagpenge for resten.
SAS lever op til kravene med en stor passagernedgang på 78 pct. i september. Kun 600.000 fløj med SAS den måned, hvor det normalt ville være knap 3 mio.
Fungerende pressechef Sille Beck-Hansen siger, at 550 kabineansatte og 350 piloter allerede har sagt ja til ordningen, og at yderligere 900 danske ansatte vil blive stillet over for kravet.
“Vi har en forhåbning om, at vores medarbejdere vil indgå i ordningen. Hvis man vælger at sige nej til arbejdsfordeling, kan SAS vælge at betragte det som en opsigelse fra virksomhedens side, altså med fuldt opsigelsesvarsel,” siger Sille Beck-Hansen.
“Vi har en forhåbning om, at vores medarbejdere vil indgå i ordningen
Sille Beck-Hansen, fungerende pressechef, SAS
Den globale luftfartskrise har været hård ved SAS' finanser og SAS har gennemført ganske store fyringsrunder og skal have milliarder i ny kapital.
Før coronakrisen havde SAS 4200 danske ansatte – i dag er tallet 2600, og to ud af tre må nu acceptere en lønnedgang.
ansatte i Danmark er SAS' stab nede på.
Arbejdsfordelingsaftalen er midlertidig, og betyder at den enkelte kan sendes på nedsat tid i mindst fire uger og maksimum fire måneder.
Luftfartsekspert og aktieanalysechef Jacob Pedersen, Sydbank, siger, at SAS' skridt er logisk med udsigten til “bedrøvelige” passagertal i en rum tid fremover:
“SAS havde nok forventet en vis genrejsning af trafikken her efter sommer, men det er tydeligt, at den udebliver. Selv med en aktuel kapitaltilførsel på 4 mia. svenske kroner slipper pengene hurtigt op, hvis der ingen passagerer er at flyve med,” siger Jacob Pedersen.