ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

SAS-ledere får pensionsbonus på 40 mio.

Trods nedskæringer og besparelser i kriseramte SAS, er der plads til en betydelig ekstra bonus til dele af ledelsens pension. Det skriver den norske avis Dagens Næringsliv.

Det er lederne i den danske afdeling af bagagehåndteringsenheden, SAS Ground Services, der skal frasælges, som har sikret sig en særlig aftale omkring pension.

Den specielle aftale for lederne af SAS Ground Services, blev indgået i forbindelse med at medarbejderne i SAS gik over til indskudspension. Dermed har medarbejderne i Ground Services krav på kompensation, når afdelingen ikke længere er en del af SAS, oplyser IR-chefen i SAS Sture Stølen. Derfor får medarbejderne i SAS Ground Services heller ikke udbetalt pengene, men får dem i stedet lagt oven i deres eksisterende pension.

Det vides ikke præcist hvor stort beløbet som lederne i Ground Services vil få udbetalt er, men ifølge selskabets årsrapport var det oppe på 42,4 mio. kr. i 2010.

/ritzau/FINANS


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis