ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

SAS kræver 26 mio. kr. af norske myndigheder

SAS kræver nu 26,3 mio. kr. af de norske luftfartsmyndigheder i kompensation for forsinkelser i flytrafikken, fordi Avinor havde for få flyveledere på vagt i sommer.

Forsinkelserne varede fra 1. juni til 27. august. 1876 SAS-flyvninger blev ramt. Kravet fra SAS er på 26,321 millioner kroner eller 1000 kroner i minuttet, skriver Stavanger Aftenblad.

I et brev til adm. direktør Dag Falk-Petersen, Avinor, skriver koncernchef Richard Gustafson, at forsinkelserne førte til en betydelig byrde for SAS.

SAS påpeger, at Avinor selv har betragtet situationen som uacceptabel, og at det er beklageligt, at luftfartsselskaberne blev påført omkostningerne. Gustafson opfatter det således, at Avinor er åben for en rimelig kompensation for de ulemper, der opstod.

Kravet har taget højde for erstatning til passagerer, hoteludgifter, måltider, alternativ landtransport, merudgifter ved at sende passagerer med andre luftfartsselskaber, overtid for personale og teknikere samt øget brændstofforbrug, fordi flyene var længere i luften.

Informationschef Kurt Morten Johansen, SAS Norge oplyser, at tabet meget vel kan have været dobbelt så stort, som det opgivne beløb.

Tidligere på efteråret sendte direktør Torbjørn Lothe fra arbejdsgiverforeningen NHO Luftfart et krav på 100 mio. kr. til Avinor.

/ritzau/NTB


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis