ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

SAS indstiller flere flyruter og trækker forventninger til 2020

Foto: Lefteris Karagiannopoulos/Reuters/Ritzau Scanpix
Foto: Lefteris Karagiannopoulos/Reuters/Ritzau Scanpix

Som følge af yderligere udbredelse af coronavirus indstiller SAS endnu flere flyruter.

Flyselskabet stopper alle flyvninger til Hong Kong, men også strækninger inden for Europa og Skandinavien bliver skåret fra, skriver SAS i en pressemeddelelse.

SAS trækker også sine forventninger til 2020 tilbage.

På nuværende tidspunkt er det for tidligt at spå om det fulde omfang af konsekvenserne, som coronavirussen har på SAS’ drift og økonomi. Derfor kan flyselskabet ikke offentliggøre nye forventninger til det kommende år, fremgår det af pressemeddelelsen.

De nye initiativer kommer som en reaktion på faldende efterspørgsel på flyrejser.

For at mindske omfanget af de mistede indtægter på de nedlagte ruter, vil SAS på kort sigt have færre omkostninger forbundet med flyvninger, da de færre timer i luften vil spare på omkostninger som flybrændstof og flypladsafgifter.

Fra hovedsædet i Stockholm er det også besluttet at skære i omkostninger til administration og personale. Der indføres ansættelsesstop, og projekter, markedsføring og kampagner udskydes.

SAS skriver i pressemeddelelsen, at besparelser på personaleomkostninger kan omfatte midlertidige afskedigelser, frivillig orlov og førtidspension.

Ifølge Per Hansen, der er investeringsøkonom i Nordnet Bank, kommer de nye tiltag som en helt naturlig reaktion.

“Luftfartsselskaberne er de første til at mærke økonomisk turbulens, og coronavirus rammer direkte ind i kerneforretningen hos SAS og andre luftfartsselskaber,” skriver han i en mail.

Hos Sydbank bakker de også op om SAS’ tiltag.

“Det er de rette knapper, som SAS har valgt at skrue på. Coronavirussen har givet SAS og andre flyselskaber en ny virkelighed at vågne op til. De tiltag, som SAS lancerer, giver derfor god mening,” vurderer Jacob Pedersen, der er aktieanalysechef i Sydbank og følger SAS tæt.

Startede med ombooking

SAS har i mere end en måned skruet ned for aktiviteten i Kina i små ryk ad gangen.

27. januar tilbød flyselskabet, at kunder med billetter til Kina kunne ombooke dem, så rejserne kunne planlægges til et andet tidspunkt.

4. februar aflyste selskabet alle sine 12 ugentlige ruter til og fra Fastlandskina indtil slutningen af februar og lukkede for salg af flybilletter til Shanghai og Beijing frem til 15. marts. Her åbnede de også for, at påvirkede passagerer kunne få refunderet deres billet.

Efterfølgende forlængede SAS den 14. februar flyvestoppet til slutningen af marts, men flyruterne til Hong Kong fortsatte som planlagt.

Dengang vurderede Sydbank, at situationen kunne blive dyr for flyselskabet.

“Vi vurderer, at to måneder uden Kina-flyvninger koster selskabet i omegnen af 200 mio. svenske kroner (142 mio. kr.,red.) i mistede indtægter. Selskabet sparer dog samtidig en del omkostninger ved at have parkeret to langdistancefly på landjorden i perioden, ligesom det kun betyder meget begrænsede forstyrrelser af selskabets andre aktiviteter,” skrev aktieanalysechef hos Sydbank Jacob Pedersen i en analyse.

19. februar fortalte Kristoffer Meinert, der er pressechef i SAS, til Børsen, at SAS fra marts ville nedjustere antallet af flyvninger til Hong Kong, hvor mellem fem og seks ture om ugen skulle blive til mellem tre og fire.

Virkeligheden viser dog et endnu større indgreb i selskabets trafik, når SAS helt lukker for flyvning til Hong Kong.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis