ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

SAS-ekspert om flykaos: "Det bliver rigtig dyrt for SAS"

Torsdag kan der komme pilotstrejke i Norge, da SAS og selskabets norske piloter foreløbig ikke har forhandlet sig frem til en ny overenskomst. 

Det betyder, at al flyvning med norske piloter indstilles torsdag morgen. Ifølge flere norske medier drejer det sig om mere end 550 norske piloter. Ifølge Jacob Pedersen, aktieanalysechef i Sydbank, får en strejke store konsekvenser.

"Det bliver rigtigt dyrt for SAS, hvis det ender i strejke, det koster et pænt tocifret millionbeløb hver dag, og aktien kommer til at falde på torsdag," siger analytikeren.

Sidste år strejkede de svenske SAS' piloter i fem dage, hvilket kostede 135 mio. danske kr. Parterne har stadig mulighed for at lave en aftale, men bedømt ud fra parternes udmeldinger virker der til at være store knaster. Ifølge TDN Finans har parterne ingen kontakt pt.

Ifølge SAS stiller piloterne krav, som gør, at selskabets omkostninger ved at have dem ansat vil stige med 25 pct. Krav, som forhandlingerleder i Norsk Flygerforbund Jens Lippestad, siger, at de ikke vil fravige. 

SAS siger, at de har tilbudt en 6 pct. lønstigning over tre år. Samme aftale, som de svenske og danske piloter, der begge har indgået overenskomster med SAS i de seneste uger, har fået tilbudt og taget imod.

Konsekvenser på den lange bane

SAS har i de seneste regnskaber fremvist flotte tal. I sidste uge leverede de et regnskab med en bruttofortjeneste på 1,5 mia. kr.

"En strejke vil ødelægge billedet af en virksomhed, der ikke er stor risiko forbundet med at investere i," siger Jacob Pedersen og fortsætter.

"Når jeg ser på SAS i dag, fremstår de i bedre form, end jeg nogensinde har set dem, men der skal bare ikke så meget til at ændre på indtrykket. Især ikke i luftfartsindustrien, der er så omskiftelig," siger analytikeren.

Tab af kunder


Norske medier har allerede berettet om, at flere kunder på torsdag har flyttet deres billetter fra SAS til Norwegian på grund af den store usikkerhed, og Jacob Pedersen mener også, at de aflyste fly giver anledning til panderynker.

"På kundetilfredsheden er det helt elendigt," siger analytikeren og uddyber, 

"Man skal huske på, at SAS har et godt navn hos kunderne. Der er jeg ikke så bekymret i forhold til Norwegian, men det er ikke en øvelse, man skal lave tit," siger Jacob Pedersen.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis