ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Medicinalkoncern frygter at Danmark bliver kørt agterud, fordi regeringen nøler: “Vi var i kontakt med regeringen for halvandet år siden og sagde, at vi var villige til at investere i det, og der er ikke sket noget”

Schweiziske Roche opfordrer til handling for at styrke økosystemet inden for life science i Danmark. Arkivfoto: Arnd Wiegman Ritzau/Scanpix
Schweiziske Roche opfordrer til handling for at styrke økosystemet inden for life science i Danmark. Arkivfoto: Arnd Wiegman Ritzau/Scanpix

Regeringen nøler og mangler handling, og derfor risikerer det danske økosystem for life science at blive kørt agterud i forhold til de lande, der gør det attraktivt for udenlandske koncerner at investere i forskning og udvikling. Det mener den schweiziske medicinalkoncern Roches danske chef, Richard Wright.

Med en eksport i omegnen af 130 mia. kr. er der ingen tvivl om vigtigheden af life science for Danmark, men der mangler fokus internt i Danmark for at styrke investeringerne fra udenlandske giganter i både forskning og danske opstartsvirksomheder, som hungrer efter kapital. Roche er klar med penge til begge dele.

“

Vi var i kontakt med regeringen for halvandet år siden, og sagde, at vi var villige til at investere i det, og der er ikke sket noget

Richard Wright, landechef i Roche

“Vi var i kontakt med regeringen for halvandet år siden og sagde, at vi var villige til at investere i det, og der er ikke sket noget,” siger Richard Wright, der fortæller, at der har været flere gode dialoger, men handlingen mangler, og dermed glipper noget af det store potentiale.

Nr. 3 på forskningsevner

“Ser du på det globale innovationsindeks ligger Danmark nummer tre i form af forskningsevner, men vi dropper ned på en femteplads, når vi taler om input til global innovation og dropper til en 12.-plads, når vi ser på output og hvor meget der bliver kommercialiseret,” siger Richard Wright og tilføjer:

“Sidder vi på nummer 3 i form af forskningsevner, så må der være en mekanisme, der gør, at vi kan trække mere af den forskning ud, og gøre den til patenter og startups som finansieres – det vil hjælpe life science-sektoren med at vokse i Danmark.”

Han har ikke umiddelbart en formel, der løser udfordringen, men opfordrer til at alle interessenter fra industri, uddannelsesinstitutioner, regioner og regering sætter sig sammen for at levere resultater i en slags taskforce.

“Jeg tror, at målet er fælles, og vi har alle et arbejde med at forbedre livet for borgerne i Danmark, uanset hvordan man definerer det. Men vi har ikke haft en plan eller evnen til at finde sammen og få det gjort,” siger Richard Wright med henblik på, at den nuværende vækstplan for life science udløber i 2021, og en ny strategi skal formuleres.


Apple Podcasts Podspace Spotify

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis