ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Pandora løfter forventningerne for året

Der var på forhånd lagt op til et godt kvartal for Pandora, og den danske smykkevirksomhed skuffer ikke.

Med en omsætning på 3547 mio. kr. i første kvartal 2015, svarende til en stigning på 36,8 pct. sammenlignet med første kvartal sidste år, skruer Pandora nu forventningerne for året i vejret.

Virksomheder
Pandora får skattesmæk på 995 mio
Hvor målsætningen tidligere hed en omsætning på mere end 14 mia. kr. i 2015, forventer den danske smykkekoncern nu at lande en omsætning på mere end 15 mia. kr. i år. 

Opjusteringen er primært drevet af valutakursændringer, fortæller Pandoras topchef Anders Colding Friis, der siden marts har stået i spidsen for den danske smykkekoncern.

”Opjusteringen skyldes først og fremmest valutakurserne, hvor vi har haft medvind, særligt i forhold til den amerikanske dollar. Men det er klart, at den underliggende forretning også gør det godt og er med til at styrke troen på et godt 2015," siger han.

Pandora øger samtidig forventningerne til anlægsinvesteringerne fra 800 mio. kr. til 900 mio. kr., oplyser selskabet.

Skatteudgifter trækker ned

Resultatet før skat ender på 957 mio. kr i årets tre første måneder sammenlignet med 879 mio. kr. i første kvartal sidste år.

Virksomheder
Pandora er tyvedoblet i værdi på tre et halvt år
Pandoras resultat efter skat for perioden udgør 383 mio. kr. mod 704 mio. kr. sidste år. Den store nedgang skyldes en ekstraordinær skatteudgift på 364 mio. kr., som er en del af et forlig med Skat på i alt 995 mio. kr.

Forliget blev annonceret af Pandora i sidste uge og relaterer sig til skat af såkaldt transfer pricing, som er afregning mellem forskellige selskaber i en koncern.

Fart på konceptbutikkerne

Omsætningen fra Pandoras konceptbutikker udgjorde 54,9 pct. af den samlede omsætning i første kvartal, hvilket er en stigning på 47 pct.

Virksomheder
Pandora åbner e-butikker i USA
Det stærke salg får Pandora til at ændre på antallet af nye konceptbutikker i år. Selskabet planlægger nu at åbne mere end 325 konceptbutikker i 2015. Tidligere var ambitionen "mere end 300".

"Det er tilfredsstillende at konstatere, at salget ud af butikkerne fortsat stiger, og sammenholdt med at vi forventer at øge antallet af konceptbutikker med mere end 325 nye butikker i år, giver den gode start på året forhåbninger om et godt 2015,” siger Anders Colding Friis.

Salget i Europa går godt - også i Tyskland

Pandora melder samtidig om salgsfremgang på alle de store markeder. 

Virksomheder
Pandora fyrer pressechef
Særligt det europæiske marked overrasker positivt. Her oplevede Pandora en salgsfremgang på 33,2 pct., hvilket bringer det samlede salg op på 1417 mio. kr. i årets tre første måneder.

Sydbank havde til sammenligning forventet en europæisk salgsfremgang på 24 pct. til 1319 mio. kr.

Også det tyske marked går bedre end ventet.

Forventningerne til salget i landet var på forhånd nedtonet, da Pandora er i gang med at optimere butiksnetværket og tidligere i år overtog 78 butikker syd for grænsen.

Men med en vækst på 25 pct. sammenlignet med første kvartal sidste år og en omsætning på 151 mio. kr. i landet, overrasker markedet positivt.

Det direkte salg ud af de tyske butikker steg i 1. kvartal med 3,8 pct. sammenlignet med samme periode sidste år. 


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis