Det er ikke altid let at presse et lægebesøg ind i en travl hverdag – og slet ikke, hvis landet er lukket ned, og du skal blive hjemme. Online lægekonsultationer har derfor været i høj kurs de sidste mange måneder. Flere lægepraksisser har tilbudt onlinekonsultationer, men også de private lægeapps, der tilbyder online lægekonsultationer, har kunnet mærke den stigende efterspørgsel.
De private lægeapps fungerer sådan, at du kan sidde derhjemme en søndag eftermiddag eller en tirsdag aften og tage konsultationen hjemmefra for et vist beløb og dermed komme i kontakt med en læge efter få minutter. Der er også en abonnementsløsning, hvor man via et månedligt beløb altid kan få en konsultation, når det passer ind i hverdagen.
En undersøgelse fra juni, som analyseinstituttet Wilke har foretaget for organisationen Danske Patienter, viser tydeligt, at danskerne nød at tage lægetiden hjemme fra matriklen. 55 pct. af de 1460 repræsentativt udvalgte danskere, der medvirkede i undersøgelsen, svarede, at de i højere grad ønsker, at kontakten med sundhedsvæsenet sker via video, chat eller telefon. Virksomheden har et online lægeområde og en afdeling, der laver software til det samme område. Det online område består af læger, der er ansat på freelancekontrakter. Det nyeste regnskab, som kom ud den 18. juni 2020, viste en bruttofortjeneste på ca. 1,9 mio. i 2019 mod et underskud på ca. 1. mio. i 2018. Hejdoktor.dk forventer en stigning i trafikken hen over efteråret.
Hejdoktor.dk tilbyder netop de ydelser, som danskerne efterspørger i coronakrisen. Virksomheden har et online lægeområde og en afdeling, der laver software til det samme område som for eksempel videokonsultationer. På begge områder har de oplevet stor vækst under covid-19. Det gælder både antallet af konsultationer, nye partnerskaber, som Sats og Apopro, og nye kontrakter med offentlige og private samarbejdspartnere som Sundhed.dk og Danske Regioner. Den øgede interesse skyldes måske, at krisen har sat fokus på de digitale muligheder og gjort det mere legitimt og trygt at benytte sig af det digitale møde, vurderer adm. direktør i Hejdoktor.dk Mikkel Geertsen.
“Vores forventning er, at verden er ændret, i forhold til hvor klar man er til at bruge digitale ydelser – ikke mindst online lægeydelser. Det er nu langt mere accepteret at lave eksempelvis videokonsultationer med sundhedspersonale både i den primære og sekundære sundhedssektor, og derfor tror vi 100 pct. på, at digitale tilbud som supplement og alternativ til fysisk fremmøde for alvor har slået rødder under covid-19,” siger Mikkel Geertsen.
“Covid-19 har lært os, at man ikke altid behøver at møde op fysisk hos lægen, men at man kan få god behandling derhjemme
Poul Koza, landedirektør i Eyr Medical Danmark
Også den norske sundhedsstartup Eyr kan mærke, at efterspørgslen har været støt stigende under coronakrisen, fremgår det af en pressemeddelelse:
“Coronapandemien viste for alvor, at lægekonsultationer via mobilen er et vigtigt supplement til traditionelle lægebesøg, og tjenestens værdi blev endnu tydeligere for både myndigheder og almenheden. Vi skaber tillid, og patienterne synes, at det er enkelt og tidsbesparende. Vi har åbent både på helligdage og om aftenen. På den måde bidrager vi til et mere tilgængeligt og effektivt sundhedsvæsen,” siger grundlægger og adm. direktør Karl Martin Lind.
For tre år siden grundlagde Karl Martin Lind og Vegard Krogh-Reinsnes Eyr, som blev den første tjeneste i Norge til lægekonsultation via mobilen. Nu henter virksomheden 50 mio. kr., som skal bruges til at ansætte flere medarbejdere og fortsætte væksten.
Eyr tilbyder i dag videokonsultationer med praktiserende læger i både Norge og Danmark samt recepter og vaccinationer på apoteket.
Virksomheden samarbejder i Danmark med Mølholm, Nykredit og Gouda, som ejes af Gjensidige, og pr. 1. august har Eyr Medical Danmark ansat Poul Koza som landedirektør for yderligere at styrke forretningen i Danmark. Koza har igennem mere end ti år arbejdet tæt sammen med både danske og internationale forsikrings- og pensionsselskaber.
mio. har norske Eyr hentet til udvikling af virksomheden
“Jeg glæder mig meget til at arbejde for en lille og innovativ virksomhed, som gør det nemmere for patienter at få tryg og hurtig lægebehandling. Covid-19 har lært os, at man ikke altid behøver at møde op fysisk hos lægen, men at man kan få god behandling derhjemme”, siger Poul Koza i meddelelsen.
Hejdoktor.dk ser den øgede konkurrence på det danske marked som et positivt tegn på, at markedet er modnet under covid-19, men forventer ikke, at den norske app vil sætte en stopper for det danske selskabs videre vækst.
“Vi hilser den øgede konkurrence velkommen. Vi er jo også i en kapitaltilførsel lige nu, som vi lukker her om lidt, så vi har kapital til at tage kampen op, ” siger den administrerende direktør i Hejdoktor.dk og forklarer, at kapitalen skal bruges til at vækste yderligere, som er forventningen for det kommende efterår.
Men det er ikke kun fordele, der gemmer sig i den digitale løsning. Tilbage i april hejste Anders Beich, formand for Dansk Selskab for Almen Medicin, det gule flag og påpegede tilavisendanmark.dk, at der endnu ikke er noget forskning, der viser, om den digitale erstatning af det fysiske møde har nogle konsekvenser.
Næstformand for de praktiserende lægers organisation Mireille Lacroix anerkender, at der mangler forskning, der kan bakke op om videokonsultationerne, og at man under normale omstændigheder ville være mere bekymret, men at coronakrisen har givet lægerne erfaring med det nye værktøj. Men det er vigtigt, at det ikke truer patientsikkerheden, mener hun.
“Men vi bliver nødt til at anlægge et forsigtighedsprincip. Under coronaen var forsigtighedsprincippet at undgå smitten. Nu vil forsigtighedsprincippet være at undgå fejldiagnoser,” siger Mireille Lacroix til avisendanmark.dk.