Det var hårde tider i Billund, da tømreren Ole Kirk Christiansen (1891-1958) begyndte at lave legetøj af træ. Det var i 1932, hvor der var økonomisk krise, og pengene var små på heden. Ole Kirk Kristiansen startede af nød, fordi han skulle forsørge sin familie og blandt andet måtte overvinde en truende konkurs i starten og en brand i fabrikken i 1942.
Ole Kirk Christiansen ledede virksomheden ud fra stærke værdier, som hans ledere og medarbejdere forstod. Han må have været fagligt dygtig, især til at dreje træ, men hans ledelsesmæssige fundament var hans værdier og hans evne til at forankre værdierne i sin organisation.
Ole Kirk Christiansen hentede sin motivation i en kristen tro. Han var indremissionsk og en del af et stærkt kristent miljø i Billund. Hver morgen var der andagt på fabrikken, hvor man sang salmer og læste en tekst højt. Ingen kunne være i tvivl om ejerlederens værdier.
Sønnen Godtfred Kirk Christiansen fortæller i Jan Cortzens bog “Legomanden”, at han som dreng fortalte faderen, at han havde sparet virksomheden for nogle penge:
Godtfred havde, fortalte han, kun givet et parti varer en gang lak i stedet for tre gange lak, som det ellers var reglen, og afleveret dem på stationen. Faderen sagde strengt til sønnen, at denne skulle hente varerne, afmontere dem, give dem ekstra to gange lak, montere dem igen, og køre dem tilbage til stationen på en trækvogn. Og sønnen skulle gøre det alene.
Det var anskuelsesundervisning i, at man skal holde sine løfter over for sine kunder.
“Man skal holde sine løfter over for sine kunder
Ole Kirk Christiansen valgte som virksomhedens motto “Det bedste er ikke for godt” som et løfte om, at man altid ville stræbe efter en høj kvalitet.
Han forstod, at hvis man lever op til det, kan man differentiere sig fra sine konkurrenter og undgå at konkurrere på at have de laveste priser, men det kræver, at man ikke kun er fagligt dygtig, men at man også er troværdig.
Det er næppe muligt længere at lede en international virksomhed ud fra værdier hentet fra Indre Mission, men nutidens krav om, at en ledelse skal sikre, at værdierne er forankret, ville han formentlig have klaret i fin stil.
Det er ikke nok at have et smukt værdisæt, som ingen medarbejdere kan huske. Det er ledelsens ansvar, at alle kender og efterlever værdierne.
I en moderne tid, der er præget af transparens, og hvor sociale medier afslører en ledelse, der i sine handlinger ikke lever op til sine værdier, ville han have forstået det.
P.S.: Da Ole Kirk Christiansen havde valgt mottoet “Det bedste er ikke for godt”, fræsede sønnen Godtfred et træskilt med teksten, og det originale skilt hænger stadig i Lego.
Læs i morgen: Mads Clausen lærte dansk industri at masseproducere.