ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Novo: Scoop at få EU’s medicinsherif til Danmark

Novo Nordisk råder regeringen til at indlede det politiske arbejde, der skal sikre Danmark som hjemsted for det europæiske lægemiddelagentur.

Danmarks største medicinalkoncern er ikke i tvivl om, at det vil være en fordel for Danmark, hvis EMA kommer til landet.

"Det vil være et scoop, hvis det lykkes," siger Mads Krogsgaard Thomsen, koncerndirektør med ansvar for forskning og udvikling i Novo Nordisk.

"Det vil hjælpe på hele den danske, eksisterende og kommende industri inden for de biomedicinske og medikotekniske områder, men også give en internationalisering af København med vidensmedarbejdere," siger Novo-chefen.

900 specialister

Omtrent 900 internationale job og et mere dynamisk arbejdsmarked for specialister i lægemiddelregistrering kan blive resultatet, hvis regeringen formår at trække det europæiske lægemiddelagentur EMA til Danmark.

Mads Krogsgaard Thomsen peger på, at det kan hæve niveauet generelt for registreringsspecialister hos virksomhederne i regionen, ligesom der naturligt vil følge en udveksling af medarbejdere og en øget dynamik på den del af arbejdsmarkedet.

"Mit håb og min tro er, at regeringen kan se værdien af det her og vil gøre alt, hvad de kan. Det er en kamp mellem mange nationer, men jeg er sikker på, at regeringen er opmærksom på, at et af de allerstørste europæiske hot spots for biomedicin jo er København," siger Mads Krogsgaard Thomsen.

Minister vil ikke udnævne Danmark som kandidat - endnu

Erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen (V) har sagt, at regeringen er meget optaget af EMA på tværs af flere ministerier, men han har endnu ikke ville annoncere om Danmark er en kandidat, men blot sagt, at regeringen følger udviklingen nøje.

"Det ville da være et enormt boost, hvis det kunne lade sig gøre at få det agentur til København, så der er ingen tvivl om, at det kommer vi til at mene meget om i løbet af meget kort tid," sagde Troels Lund Poulsen på en høring om regeringens Life Science-strategi i sidste uge.

Morten Bødskov (S) mener, at regeringen nøler.

"En ting er at have interesse. Det tror jeg alle har, men allerede nu er den danske regering bagud, hvis man lytter til hvordan andre lande har engageret sig i forhold til at få agenturet til deres lande," siger Morten Bødskov, der er formand for Folketingets Erhvervs-, Vækst- og Eksportudvalg.

"Regeringen er nødt til at fremlægge en plan for hvordan man har tænkt sig at komme ind i kampen om EMA," tilføjer han.

Gode argumenter

Medicinalindustrien eksporterer for over 100 mia. kr.

"Regeringen har gode argumenter på hånden. Vi har et godt ry inden for lægemiddelregistrering og en stærk industri, og det ping pong der er imellem specialister, uanset om de er i det offentlige eller ude i virksomhederne kan blive rigtig godt i København, så vi har meget at byde på," mener Mads Krogsgaard Thomsen.

Hos Lægemiddelstyrelsen følger man udviklingen indtil regeringen melder ud.

"Vi følger med interesse den europæiske debat om EMA’s fremtidige placering, men beslutningen om, hvorvidt Danmark skal arbejde for at trække EMA hertil er politisk," siger Thomas Senderovitz, direktør i Lægemiddelstyrelsen.



Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis