Grundfos nærmer sig et større opkøb, der vil tilføje en helt ny forretning til den danske pumpegigant.
Det fortæller Grundfos adm. direktør Mads Nipper, der længe har ledt intensivt efter at opkøbe en eller flere virksomheder.
“Vi er langt. Vi er i konkret dialog omkring opkøb,” siger Mads Nipper.
“De opkøb, vi kigger på, er nogle, hvor vi køber os til en forretningMads Nipper, adm. direktør i Grundfos
Dermed ser han ud til at være tættere på end nogensinde på det erklærede mål om også at vokse ved hjælp af et opkøb.
Mads Nipper vil dog ikke kommentere, hvornår han forventer, at Grundfos evt. vil annoncere noget. Men han tilføjer, at det, koncernen kigger på, er opkøb af “signifikant” størrelse.
“De opkøb, vi kigger på, det er nogle, hvor vi køber os til en forretning.”
Ifølge Mads Nipper har Grundfos ingen intentioner om at sluge andre pumpeselskaber.
“Vi er de største på vandpumper. Vi har global skala og det stærkeste brand, så det er ikke meningsfuldt for os, med mindre der dukker noget ekstraordinært op,” siger han.
Han peger i stedet på to opkøbsområder, der er særligt interessante.
“Det er på digitalisering, og det er på vandbehandling. Det er dér, vi aktivt er i markedet,” siger Mads Nipper.
Han præsenterede mandag Grundfos' årsregnskab, hvor pumpegiganten voksede sin indtjening til rekordniveau.
Driftsindtjeningen røg således i vejret med 16 pct. til 2,8 mia. kr. svarende til en indtjeningsgrad på 10,6 pct.
Omsætningen voksede organisk med 2,2 pct. til 27,5 mia. kr., og det er noget lavere end 2018, der bød på en vækst på 6,6 pct.
De 2,2 pct. er også noget under de 4 pct., som Grundfos har sat sig som et gennemsnitligt vækstmål frem mod 2025.
Alligevel er Mads Nipper begejstret for udviklingen, der er bedre, end han havde frygtet, da Grundfos var halvvejs igennem 2019.
“Isoleret set på 2019 så tror jeg, at det er det bedste år, vi har haft, i hvert fald i mine seks år,” siger Nipper, der kom til Grundfos fra Lego i 2014.
Coronavirussen er på alles læber i disse dage, og Mads Nipper understregede også, at Grundfos er hårdt ramt af situationen.
“Jeg vil ikke gå nærmere ind i, hvordan det har påvirket i år. Det har påvirket negativt, men hvis man sætter procenter på, kan det lede til alle mulige gisninger om, hvordan det kommer til at påvirke året. Derfor har vi valgt ikke at komme med alle mulige gisninger om, hvad det betyder, for vi ved det simpelthen ikke,” siger Mads Nipper.
Modsat sædvane vil Mads Nipper heller ikke sætte tal på salgsforventningerne til 2020, som han beskriver som både vanskeligt og uforudsigeligt.
mia. kr. omsatte Grundfos for i 2019. Det svarer til en organisk vækst på 2,2 pct.
“Vi vil fokusere på at gøre det bedre end vores konkurrenter,” siger topchefen.
Han fortæller dog, at Grundfos i 2020 budgetterer med en lavere indtjening end de 10,6 pct., man opnåede i 2019.
“Vi har budgetteret med 10 pct., fordi der er nogle ting, vi gerne vil investere i. Nu må vi så se, hvordan corona udvikler sig, om vi er nødt til at holde igen for at komme så tæt på de 10 pct. som muligt,” siger Mads Nipper, der bruger meget af sin tid på at holde sig orienteret om coronakrisen.
“Lige nu er der ingen, der ved, hvad der sker i Europa eller i USA. Vi skal være fokuserede på først og fremmest at beskytte vores medarbejdere og deres familiers sikkerhed. Og så skal vi sikre, at vi holder fast i vores operationelle integritet, og det er primært vores fabrikker. Hvis vi skal til at lukke fabrikker ned, fordi der er smitte, så er det noget rigtig skidt,” siger Mads Nipper.