Verdens forsyningskæder er under pres og forandring. Coronakrisen har nemlig skabt flaskehalse i form af containermangel, forsinkelser på havneterminalerne og et generelt mismatch mellem udbud og efterspørgsel.
“Realiteten er, at du skal levere et godt produkt til en fornuftig pris, og derfor køber du komponenterne til den mindste pris
Nils Smedegaard, bestyrelsesformand i Unilever.
Udviklingen har fået flere virksomheder, beslutningstagere og iagttagere til at tale åbent om behovet for at gentænke sammensætningen af logistikkæderne og rykke noget af produktionen tættere på hjemmemarkederne.
Men det er en diskussion, som i høj grad bærer præg af usikkerheden omkring covid-19. For trenden med at gentænke forsyningskæderne og rykke dele af produktionsapparatet hjem var allerede i gang før pandemien.
robotter planlægger Unilever at rulle ud i deres produktionsapparat
Sådan lød det onsdag eftermiddag fra Unilevers danske formand, den tidligere Mærsk-topchef Nils Smedegaard Andersen, på Børsen Impact:
“Vi har helt klart haft behov for nogle betydelige omlægninger i vores supply chain, men organisationen har grundlæggende klaret det godt. Alle taler om, at vi fremover skal have større reserver, eller at produkterne skal laves i Europa eller USA. Jeg tror dog, man skal være mere realistisk omkring det,” forklarede Smedegaard og fortsatte:
“Realiteten er, at du skal levere et godt produkt til en fornuftig pris, og derfor køber du komponenterne til den mindste pris. Vi har alle lært at tænke lidt bredere, men de fleste virksomheder har klaret det problemfrit. Derfor tror jeg, at vi i høj grad vil vende tilbage til det samme, når tingene bliver normale igen.”
62-årige Nils Smedegaard har siden årtusindskiftet været en af de mest fremtrædende erhvervsskikkelser i Danmark. Først som koncernchef i Carlsberg og senere som adm. direktør for A.P. Møller-Mærsk. Siden 2016, hvor han blev fyret i Mærsk, har han helliget sig bestyrelsesarbejdet, der foruden topposten i Unilever bl.a. tæller en plads hos kemivirksomheden Akzo Nobel.
Selvom Nils Smedegaard maner til besindighed omkring coronavirussens langsigtede konsekvenser for de globale logistikkæder, forventer han alligevel, at de ændrer sig i de kommende år.
“Jeg tror, at hjemtagning af produktionen vil ske, fordi det igennem robotisering kan blive billigere at producere i Europa og USA end i Fjernøsten.”
“I Unilever arbejder vi lige nu på at installere 8000 robotter. Hvis det bliver en succes, kan vi gøre det til konkurrencedygtige priser i Europa, selvom der er højere lønninger. Det skyldes, at vi gerne vil være tættere på kunderne, men det var en trend, der allerede var i gang før covid-19,” lyder det fra koncernens formand.