ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Niels Lunde: Hør om dengang A. P. Møller gav sine konkurrenter baghjul

Skibsreder A.P. Møller fik sit kommercielle gennembrud, da han udnyttede en uventet krise efter Første Verdenskrig. Her er han i sin lystyacht på Øresund i 1960. Arkivfoto: Birthe Melchior/Ritzau Scanpix
Skibsreder A.P. Møller fik sit kommercielle gennembrud, da han udnyttede en uventet krise efter Første Verdenskrig. Her er han i sin lystyacht på Øresund i 1960. Arkivfoto: Birthe Melchior/Ritzau Scanpix

Skibsreder A.P. Møller (1876-1965) huskes især for sit udtryk “rettidig omhu” – og nøglen til at forstå ham ligger i det udtryk.

Udtrykket ”Rettidig omhu” er efterhånden gået ind i det danske sprog – men hvad betød det for Arnold Peter Møllers måde at lave forretning på?

Et godt bud er at han især viste sin forståelse af udtrykket under og efter den første verdenskrig.

For det neutrale Danmark betød den første verdenskrig fra 1914 til 1918, en voldsom vækst i efterspørgslen efter transport og stigninger i fragtraterne. Krigen åbnede for store fortjenester og den motiverede mange skibsredere til at gå efter de nemme og kortsigtede gevinster.

Det var fristende, men det var også et ledelsesmæssigt dilemma: Den enkelte skibsreder måtte vurdere om man skulle gå efter de hurtige fortjenester eller om man skulle tænke mere langsigtet, og på at krigen ville få sin afslutning og at det ville blive hverdag igen. Og man skulle også tænke på krigens uforudsigelighed, og på hvor længe krigen ville vare og om Danmark ville blive tvunget med ind i krigen?

A.P. Møller valgte at indskærpe forsigtighed og han pålagde sine skibe, at det som han kaldte “relativ sikkerhed” altid skulle gå forud for risikable indtjeningsmuligheder”,

Erhvervshistoriker Martin Jes Iversen, CBS, vurderer, at dette var det afgørende tidspunkt:

“I stedet for at udbetale store udbytter har han lagt penge til side. Der kommer en efterkrigskrise, en depression omkring 1920 der gør, at skibe mister værdi, og mange rederier kommer rigtig galt afsted. De havde troet på, at de skulle købe dyre skibe, de havde bestilt nye skibe på værfterne. Der går A.P. Møller ind. Lige der, hvor skibene falder drastisk i værdi, der går han ind og køber skibe.”

I en lille sommerserie af podcasten “Topchefernes strategi” kan du komme tættere på dansk erhvervslivs dygtigste ledere. Hvad var det de var så gode til som ledere? Og kan vi lære noget af dem?

Dagens afsnit handler om A. P. Møller, og hans særlige livssyn som var forankret i udtrykket ”Rettidig omhu”, som han brugte da han for alvor gav sine konkurrenter baghjul lige efter den første verdenskrig.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis