ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Medikoselskab med sværvægtere i ryggen rammer milliardsalg

Modstand har der været rigeligt af for Ferrosan i 2025, hvor omsætningen alligevel er kravlet over 1 mia. kr. for første gang. Nu er blikket rettet mod flere udfordringer, især på det vigtige nøglemarked i USA. Samtidig afliver ejere snarlige børsplaner

Ferrosan Medical Devices har haft rigeligt med modvind i 2025, hvor omsætningen alligevel er kravlet over 1 mia. kr. for første gang. Topchef Rasmus Hother Le Fevre forbereder sig på flere skvulp i 2026.
Ferrosan Medical Devices har haft rigeligt med modvind i 2025, hvor omsætningen alligevel er kravlet over 1 mia. kr. for første gang. Topchef Rasmus Hother Le Fevre forbereder sig på flere skvulp i 2026. Arkivfoto: Rebecca Helene Hoffmann
En fyringsrunde, en presset vækst og efterveer fra en brændt fabrik. Det er blandt de store udfordringer, som medikoselskabet Ferrosan Medical Devices har håndteret i 2025. 

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis