ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Tysk finansboss om de to nøgletal der sprang i øjnene i seneste regnskab: “Man har kun frihed, hvis man har penge i kassen”

Otte måneder efter

sin tiltræden er finansdirektør Patrick Jany i fuld gang med at sætte sit præg på Mærsk

“Vi begynder at se belønningen af vores stærke finansielle disciplin i de forgangne år,” siger Patrick Jany, finansdirektør i A.P. Møller-Mærsk. Arkivfoto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
“Vi begynder at se belønningen af vores stærke finansielle disciplin i de forgangne år,” siger Patrick Jany, finansdirektør i A.P. Møller-Mærsk. Arkivfoto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Da A.P. Møller-Mærsk i november sidste år offentliggjorde sit regnskab for tredje kvartal, var det især to nøgletal, der sprang i øjnene.

Foruden et driftsresultat (ebitda), der var 39 pct. højere end sidste år, steg de frie pengestrømme med 57 pct. til 9,2 mia. kr. I en kommentar til kvartalsregnskabet noterede storbanken Jefferies, at Mærsk på bare et halvt år har udvidet sin krigskasse fra tæt på ingenting til svimlende 78,6 mia. kr.

Vi begynder at se belønningen af vores stærke finansielle disciplin i de forgangne år

Patrick Jany, finansdirektør, A.P. Møller-Mærsk

En solid pengetank er vigtig for Mærsk, der har en ambition om at blive større inden for landbaseret transport. Det skal bl.a. ske gennem opkøb.

Det langsigtede formål er at blive mindre følsom over for de store prisudsving i containershippingindustrien, og ifølge finansdirektør Patrick Jany er Mærsk godt på vej.

“Vi begynder at se belønningen af vores stærke finansielle disciplin i de forgangne år. I og med at vi i flere år har undladt at investere i nye skibe og samtidig reduceret vores omkostninger, har vi været i stand til at løfte cashflowet,” siger han og fortsætter:

57

pct. steg Mærsks cashflow med i tredje kvartal 2020

“Det tillader, at vi kan vokse, både organisk og gennem opkøb, samtidig med at vi udbetaler udbytte til aktionærerne og gennemfører aktietilbagekøb.”

Den 53-årige tysker tiltrådte i maj sidste år efter en turbulent periode i finansdivisionen med hyppige udskiftninger i chefstolen. I foråret 2018 stoppede daværende direktør Jakob Stausholm efter mindre end to år på posten, og blot halvandet år senere sagde hans afløser, Carolina Dybeck-Happe, op til fordel for en lignende stilling hos General Electric.

Cash is king

Målt på de økonomiske resultater har Patrick Jany fået en flyvende start. Men den stærke udvikling hænger i høj grad også sammen med, at Mærsk og andre containerrederier i det forgangne år har nydt godt af rekordhøje fragtrater og lave brændstofpriser.

Derfor, understreger finansdirektøren – der har en lang karriere i Clariant bag sig – står han og Mærsk over for den egentlige lakmustest, når der kommer mere balance mellem udbud og efterspørgsel:

“Når vi har medvind pga. markedssituationen, skal vi også være i stand til at generere et godt cashflow, når markedssituationen normaliserer sig – hvilket vi forventer sker inden for relativt kort tid.”

“Vi skal selvfølgelig fortsætte med at skabe gode løsninger for vores kunder og generere overskud. Men man har kun frihed, hvis man har penge i kassen – derfor er vores base omkostningskontrol og disciplin i allokeringen af kapital.”

Slut med silotankegang

Mærsks strategi om at være et integreret transportselskab, har affødt et markant kulturskifte internt i koncernen. Tidligere var der vandtætte skotter mellem de forskellige divisioner for at sikre deres uafhængighed, men siden strategiskiftet i 2016 har mantraet været, at alle medarbejdere er i samme båd.

Det tættere samarbejde er dog blevet besværliggjort af gamle og forskellige it-systemer, hvor bl.a. rapportering af finansielle data ikke har været strømlinet. Derfor har Mærsk i al stilfærdighed igangsat udrulningen af en ny fælles platform.

“Vores medarbejdere har brug for hurtige beslutninger, hvilket kræver overblik på tværs af organisationen. Derfor har vi lanceret en transformation i form af et nyt it-system, så vi kan blive hurtigere og mere pålidelige.”

“Det er en spændende rejse, som også skaber nye job i finansafdelingen, for nu har vi bedre mulighed for at analysere data. Vi er godt på vej, men det tager lang tid at rulle et nyt system ud i hele organisationen. Der går nok to-tre år, før vi er der, hvor vi gerne vil være,” lyder det fra Patrick Jany.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis