Lars Seier Christensen, der står bag milliardprojektet Concordium, bevæger sig nu endnu dybere ind i blockchain-verdenen med etableringen af en helt ny virksomhed.
Tacans er navnet på det Schweiz-baserede initiativ, som både skal leve af at rådgive andre om teknologien, men som også skal fungere som en slags fabrik, der bygger fremtidens vindere indenfor blockchain, fortæller rigmanden.
“Jeg vil gerne have placeret flere både i vandet og bygge nogle af de ting, som jeg tror vil have en stor fremtid på blockchain. Det her er en udvidelse af min satsning på blockchain,” siger Lars Seier Christensen, der blev slået til milliardær, da han solgte Saxo Bank tilbage i 2018.
Siden da har hans store fokus været på at opbygge blockchain-netværket Concordium, der skal fungere som en slags infrastruktur og byggeteknologi for digitale transaktioner. Tidligere i år blev Concordium ifølge dem selv værdisat til 8,9 mia. kr., da de rejste 220 mio. kr. hos investorer.
“Jeg er indenfor de sidste år blevet meget overbevist om, at der ligger en stor mulighed i blockchain-teknologien. Concordium er fokuseret på at bygge et stykke solidt infrastruktur, og den infrastruktur skal der bygges applikationer til,” uddyber han.
Målet er, at Tacans skal blive en fremtidig markedsleder indenfor blockchain-produkter, og virksomheden skal stå på to ben. På den ene side skal Tacans være et konsulenthus, der hjælper andre med deres it-projekter og fodrer dem med it-konsulenter.
Derudover skal Tacans udvikle sine egne produkter og platforme, som med tiden skal spinnes ud i selvstændige selskaber.
Tacans har på nuværende mere end 50 ansatte på tværs af sine kontorer i Kiev, Odessa og København, men søger allerede 40 nye ansatte.
Det fortæller Mathias Lundø Nielsen, som er minoritetsejer og adm. direktør i Tacans, der har seks måneder på bagen.
“Vi bygger et center med dybe kompetencer indenfor blockchain, som andre virksomheder ikke har. Når resten af markedet om fire til fem år begynder at adoptere blockchainteknologien, så har vi en helt unik position i markedet,” siger Mathias Lundø Nielsen.
ansatte har Tacans på sine kontorer i Ukraine og København
Lars Seier Christensen var en del af ejerkredsen bag Nustay, og nu bliver de to altså partnere igen i Tacans, hvor Saxo Bank-milliardæren er pengemanden og ejer aktiemajoriteten.
Lars Seier Christensen vil ikke oplyse, hvor meget han har investeret i Tacans.
“Indtil videre er det ikke en kæmpe investering, men i takt med vi udvikler flere applikationer, vil det selvfølgelig kræve nogle investeringer,” siger han.
En decentraliseret kryptovalutabørs, der skal understøtte de største blockchains i verden, er blandt de første projekter, som er i støbeskeen hos Tacans.
Dertil kommer en markedsplads til ntf'er, som ventes at blive lanceret senere i år. Ntf står for non-fungible tokens og er en kode eller signatur, der er gemt på blockchainen, og som bruges til at repræsentere genstande som billeder, videoer, lyde og andre digitale filer.
Markedet begyndte at eksplodere i starten af 2021, og tidligere i år solgte auktionshuset Christie's eksempelvis et digitalt kunstværk, som var en collage af billeder, for 69 mio. dollar.
“Det er en god case, som har fået den bredere befolkning til at indse, at blockchain kan bruges til noget og tilføre værdi,” siger Lars Seier Christensen.