ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Lars Larsen er alvorligt syg og giver tøjlerne videre til sin søn før tid: "Min far har opbygget noget enestående, og han bliver umulig at erstatte"

Opdateret 10.57Efter mere end 40 år i spidsen for detailkæden Jysk har Lars Larsen valgt at træde tilbage som bestyrelsesformand i Lars Larsen Group med øjeblikkelig virkning.

Lars Larsens 47-årige søn Jacob Brunsborg overtager posten.

Generationsskiftet kommer før end planlagt, da dynekongen er alvorligt syg. For kort tid siden fik han konstateret leverkræft, som har spredt sig, fremgår det af en pressemeddelelse.

”Det er desværre en meget alvorlig diagnose, jeg har fået, og derfor vil jeg bruge min tid og mine kræfter på min familie. Derfor betyder det meget for mig, at den fremtidige ledelse af virksomheden er på plads,” siger Lars Larsen.

Jacob Brunsborg udtrykker sorg over omstændighederne for overtagelsen, men ser frem til at føre familievirksomheden videre, ydmyg over for de store sko, han skal udfylde.

"Umulig at erstatte"

”Min far har opbygget noget enestående, og han bliver umulig at erstatte. Men jeg og resten af familien går ydmygt til opgaven med at videreføre hans imponerende livsværk,” siger Jacob Brunsborg.

Sønnen har i flere år været en del af direktionen i Jysk. Han stoppede dog i 2013 som 40-årig, fordi han ville hellige sig bestyrelsesarbejde. Allerede dengang kom det frem, at ambitionen var på sigt at overtage faderens plads som bestyrelsesformand for Jysk.

Jacob Brunsborg har desuden haft flere direktørposter i Lars Larsens investeringer., som ligger uden for Jysk.

I dag sidder han bl.a. som bestyrelsesformand i sushikæden Letz Sushi og leasingfirmaet Solid Leasing.

"Uden tvivl den rigtige"

Lars Larsen er glad for, at sønnen er parat til formandsposten.

"Jeg er utrolig glad for og stolt over, at Jacob har valgt at tage imod rollen som bestyrelsesformand og dermed videreføre Jysk og Lars Larsen Group som en familieejet virksomhed," siger Lars Larsen.

"Jacob har været en del af virksomheden igennem mange år og har haft en central rolle i bestyrelserne i mange af selskaberne i Lars Larsen Group. Han er uden tvivl den rigtige til at videreføre den virksomhed, jeg startede," fortsætter han.

Jacob Brunsborg har dog i første omgang fokus på familien. Han understreger i den forbindelse, at de enkelte virksomheder i Lars Larsen Group er kendetegnet ved stærke selvstændige ledelser.

"Lige nu vil jeg fokusere på at støtte mine nærmeste i denne svære tid, og derfor vil jeg heller ikke komme nærmere ind på mine planer med formandsposten," siger Jacob Brunsborg.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis