Innovation, adgang og forebyggelse er grundpillerne i Novo Nordisks nye strategi, der skal sikre, at alle får adgang til diabetesmedicin, også selvom du bor i et lavindkomstland.
“Vi kan ikke bare sidde og kigge på, at hvis man er barn i et lavindkomstland, eller hvis man er arbejdsløs type 1-diabetiker i USA, ikke får adgang til vores insulin,” siger Lars Fruergaard Jørgensen, adm. direktør i Novo Nordisk
“Samlet er det et betydeligt beløb, vi giver til de sociale formål. Det kan måles som 1-2 pct. af vores salg i 2020
Lars Fruergaard Jørgensen, adm. direktør i Novo Nordisk
Den første del af ambitionen er selve forretningen, der hiver over 40 pct. af salget hjem i driftsoverskud på årsbasis, og som finansierer de øvrige aspekter i Novo Nordisks tredobbelte bundlinje, der ud over finansiel fornuft tænker på miljøet og de socialt udsatte med diabetes og overvægt.
“Det er ikke kun prisen, der er en udfordring, men også infrastrukturen, når man skal transportere insulin ud til patienter i en afkølet form. Mange steder mangler man også behandlingskapacitet, så der arbejder vi med World Diabetes Foundation (WDF) om at få udbredt diagnosticering og behandling lokalt,” siger Lars Fruergaard Jørgensen, adm. direktør i Novo Nordisk.
De nye ambitioner i Novo Nordisks strategi løfter også ambitionen om at hjælpe børn med type 1-diabetes, så de omtrent 100.000 børn i lavindkomstlande bliver hjulpet senest i 2030. Tidligere var ambitionen 25.000, som nu er nået siden Novo Nordisk lancerede målet i 2009.
“Det er en del år, vi har brugt på det, så vi skal lige op i et højere gear for at komme til de 100.000,” siger Lars Fruergaard Jørgensen.
Desuden nedsættes prisen på insulin i udsatte lande til 3 dollar pr. hætteglas mod tidligere 4 dollar, ligesom Novo Nordisk donerer millionbeløb til Røde Kors og andre hjælpeorganisationer – både som langsigtet hjælp og mere kortsigtet for at sikre, at organisationerne har insulinlagre, samtidig med at de kæmper imod covid-19-pandemien.
“Hvis ting er gratis, så ender det med ikke at være vedvarende, så det gælder om at ramme et prispunkt, hvor man faktisk kan få distributionen til at fungere. Når store virksomheder kommer flyvende ind og kaster tingene ned gratis i en periode, er det ikke med til at udvikle en sundhedssektor.” siger Lars Fruergaard Jørgensen.
I USA tilbyder Novo Nordisk gratis insulin i 90 dage til folk med diabetes, som har mistet deres job og sygesikring, og derfor ellers stod til at skulle betale den dyre listepris.
“Vi går ind vel vidende, at det amerikanske arbejdsmarked er det mest dynamiske i verden, så der er lynhurtig strukturtilpasning. Når der er mindre efterspørgsel, så bliver mange i servicefagene – eksempelvis restaurationsbranchen – sat på gaden fra den ene dag til den anden. Men, når der åbnes igen, bliver mange genansat. Vi har en formodning om at mange vil være tilbage i job efter de 90 dage,” siger Lars Fruergaard Jørgensen.
Ordningen er med til at løse et akut problem i USA, hvor et stort tocifret millionantal har mistet deres job under coronakrisen, og Novo-topchefen er da villig til at tage den op til revision senere.
“Det er i hvert fald en start, og så må vi se, hvordan amerikansk økonomi udvikler sig,” siger Lars Fruergaard Jørgensen.
Men hvad koster investeringen i socialt ansvar på årsbasis?
“Vi har ikke et tal for det. Når vi donerer noget til Røde Kors, kan du se et millionbeløb, og vi har en fornemmelse for, hvad det koster at give gratis insulin til de humanitære organisationer, vi arbejder sammen med. Vores støtteprogram i USA ved vi endnu ikke, hvad kommer til at koste. Samlet er det et betydeligt beløb, vi giver til de sociale formål. Det kan måles som 1-2 pct. af vores salg i 2020,” estimerer Lars Fruergaard Jørgensen.