ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

København flytter Nordhavns containerterminal – satsning til 800 mio. kr. skal give bedre vækstmuligheder

Trods tab af Mærsk som kunde satser havneselskab stort på at udvikle hovedstadens godsfaciliteter

Det københavnske byområde Nordhavn er på få år blevet kendt for en hastig og ambitiøs udvikling med masser af nye boliger, butikker, restauranter, ny metrolinje og – i perioder – hårdt festende unge på hver en meter havnekaj.

Men den gamle “frihavn” har stadig erhvervsaktiviteter – en af dem er containerterminalen Copenhagen Malmø Port (CMP), der betjener hovedstadsregionen med varer fra adresse på Levantkaj.

Den skal nu flytte – men ikke langt væk. CMP og Københavns kommunalt/statslige udviklingsselskab By & Havn er blevet enige om en plan til 800 mio. kr., der i 2023 flytter containeraktiviteterne til en helt ny terminal i Ydre Nordhavn.

By & Havn er aktionær

Det er By & Havn, der skal være bygherre og finansiere den store udskrivning.

Men By & Havn er også samtidig 50 pct. aktionær i terminalselskabet, der fremover skal drive terminalen og betale husleje, delvist til sig selv.

Og ligesom mange af de nye private indbyggere i Nordhavn, vil den nye lejer kunne glæde sig til spritnye omgivelser – et stort, nyopfyldt område på i alt 100 hektarer, to nye containerkraner og en kajplads på 550 meter med vanddybder på 12,5 meter. Det er væsentligt dybere end den hidtidige containerhavn.

Direktøren for By & Havn Anne Skovbro siger, at investeringen er en nødvendig følge af, hvordan den øvrige del af Nordhavn skal udvikles:

Nordhavnen, 23 juni 2020 018.jpg
Det er her på det ny-indvundne landområde i forgrunden, at Københavns nye containerterminal skal placeres. I baggrunden til venstre i billedet aned de nuværende, blå kraner. Foto: By & Havn.

“Den nuværende terminal ligger ikke optimalt. Lige nu er nærmeste nabo en international skole. Det nye sted bliver et langt mere relevant miljø for en stor containerhavn, hvor nærmeste nabo bliver en krydstogtterminal. Levantkaj er bedre egnet til boliger, mens Ydre Nordhavn vil ligge langt bedre i forhold til kommende trafikforbindelser, herunder den kommende Nordhavnstunnel og en mulig, ny østlig ringvej,” siger Anne Skovbro.

Det anslås, at 75 pct. af alt gods, Danmark importerer, håndteres via en af de danske havne.

Farvel til Mærsk

På containerområdet er det dog stadig den Mærsk-drevne terminal i Aarhus, der er landets gigant med anslået 60 pct. af containervolumenerne.

Mærsk har for nylig valgt helt at forlade den københavnske containerterminal, som Danmarks storrederi ellers har anvendt siden 1968. Mærsk har i stedet besluttet sig for at gøre en ny havn i Kalundborg, som transportgigantens egen havnedivision APM Terminals driver, til hovedknudepunkt i Østdanmark.

Men det rokker ikke ved planerne for CMP-terminalen, der ifølge Anne Skovbro er vital for hovedstadens godsforsyning, men som samtidig vil få gavn af, at vejforbindelserne bliver bedre.

“Vi var selvfølgelig kede af, at Mærsk fravalgte os, men når en aktør forsvinder, så åbner der sig andre muligheder. Det er i mine øjne svært at forestille sig København uden en havn,” siger Anne Skovbro.

12,5

meters vanddybde får den nye containerhavn

Den københavnske terminal vil ikke kunne betjene de allerstørste containerskibe – dem, der sejler med mere end 20.000 containere ad gangen – men det er heller nødvendigt, mener By & Havns direktør:

Vi skal være en effektiv, regional terminal, der har plads til vækst.

Anne Skovbro, adm. dir., By & Havn I/S

“Vi skal ikke konkurrere med hverken Göteborg eller Hamborg. Vi skal være en effektiv, regional terminal, der har plads til vækst,” fastslår Anne Skovbro. Den kommende terminal vil kunne håndtere 270.000 TEU – branchens slang for antal containere, som er dobbelt op i forhold til i dag.

By & Havn håber også, at der med placeringen af den nye containerhavn også kan tiltrækkes flere virksomheder inden for godstransport og distribution til området. Bl.a. vil der være plads til et 100.000 kvm. stort distributionscenter.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis