Den amerikanske biludlejningsgigant Hertz, som i maj gik i betalingsstandsning, såkaldt Chapter 11, stiger markant i onsdagens ellers negative amerikanske aktiemarked, fordi investorerne spekulerer i, at koncernen muligvis kan sælge sin bilflåde fra og derved kunne betale kreditorerne og overleve.
Aktien stiger med 43,6 pct. til 1,78 dollar, mens det brede marked i USA dropper med 2,5 pct.
Det er finanshuset Jefferies, som onsdag har bragt spekulationen til torvs i en analyse, hvor Carmax og Autonation, begge store aktører inden for køb og salg af brugte biler, kan være mulige kandidater til at overtage Hertz' bilflåde på omkring 150.000 biler.
Analytikerne hos Jefferies noterer sig, at der er en øget efterspørgsel på brugte biler, og derfor kunne købere måske ende med at betale 3 mia. dollar for bilerne.
Et mindre sandsynligt scenarie, men også økonomisk interessant for kreditorer og aktionærer i Hertz, er muligheden for, at bilforhandlerne kunne overtage Hertz' mere end 10.000 kontorer og udlejningssteder på verdensplan. Både Carmax og Autonation har hver flere hundrede udsalgssteder i USA.
Hertz' aktie faldt efter indgivelsen af Chapter 11-begæringen til 0,55 dollar pr. aktie, men blev for et par uger siden handlet ti gange op til 5,53 dollar af spekulanter.
Koncernen forsøgte på den baggrund at udnytte aktiestigningen til at gennemføre en kapitaltilførsel på 500 mio. dollar, selv om koncernen selv advarede om, at de nye aktier med meget stor sandsynlighed ville blive værdiløse. En konkurs kan nemlig ifølge biludlejeren trods frisk kapital kun undgås, hvis kreditorerne bliver indfriet, og det kan kun ske, såfremt koncernen oplever en “betydelig og hurtig og for nærværende uventet” forbedring i markedet.
Sidenhen har Hertz droppet tanken om at rejse nye penge via et aktiesalg, da de amerikanske børsmyndigheder indledte en undersøgelse og stillede spørgsmålstegn ved planerne.
/ritzau/FINANS