ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dansk konsulenthus solgt i trecifret millionhandel

Kvadrant Consulting er blevet solgt til den britiske konsulentvirksomhed Elixirr. Salget sker i kølvandet på en række opkøb, hvor udenlandske konsulenthuse i stigende grad har rettet blikket mod danske aktører

Ifølge Thomas Børve, der er managing partner i Kvadrant Consulting, betyder salget til Elixirr, at det danske konsulenthus får markant flere muskler inden for data og kunstig intelligens.
Ifølge Thomas Børve, der er managing partner i Kvadrant Consulting, betyder salget til Elixirr, at det danske konsulenthus får markant flere muskler inden for data og kunstig intelligens. Foto: Thomas Nielsen
Endnu et dansk konsulenthus skal på udenlandske hænder. Den børsnoterede britiske konsulentvirksomhed Elixirr har købt det danske og hurtigt voksende konsulenthus Kvadrant Consulting i en handel, der ifølge Børsens oplysninger løber op i et trecifret millionbeløb.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis