I takt med at coronavirussen er rykket tættere og tættere på Østjylland, er kunderne forsvundet fra Claus Rasmussen og Berit Christensens dametøjsbutik. Salget er på få uger mere end halveret, samtidig med at kæresteparret har udvidet forretningen og åbnet for salg af herretøj i nabolokalerne. For at dække de udgifter, som åbningen af herretøjsbutikken har ført med sig, skynder parret sig at oprette en ny webshop, så den spritnye afdeling ikke bruger sine hvedebrødsdage på at stå stille.
“Salget online er helt klart en stor del af, det, der skal gøre, at vi kan komme igennem det her
Claus Rasmussen, ejer af tøjbutikken Cin
Ejerne af tøjforretningen Cin i Grenaa er langt fra de eneste, der har flyttet salget fra gaden til nettet, efter coronakrisen har gjort det svært at drive butik.
Hos DanDomain, der er Danmarks største udbyder af webshop-løsninger med mere end 6000 e-købmænd, kan udviklingen i den grad mærkes.
“Over weekenden har vi været i kontakt med flere butiksejere, der har haft store problemer pga. corona, som skal have oprettet en webshop så hurtigt som muligt,” siger Anders Eiler, salgsdirektør i DanDomain.
Fra hovedsædet i Skanderborg har virksomheden fulgt med i, hvordan antallet af nyoprettede webshops er steget. Siden statsministeren sammen med resten af regeringen og sundhedsmyndighederne begyndte at iværksætte tiltag for at mindske virusspredningen, er nye webbutikker åbnet på stribe. Fra 11. til 23. marts er der oprettet 30 pct. flere webshops hos DanDomain, end der gjorde i samme periode sidste år.
Onsdag i sidste uge mødte Claus Rasmussen ind for at åbne butikken som normalt. Det var dagen efter, at Mette Frederiksen lukkede store dele af landet ned. Hen på formiddagen var han stadig den eneste, der havde sat sine fødder i den nye version af Cin med både tøj til kvinder og mænd. Hører under team.blue Denmark, som er et moderselskab for en række cloud- og hostingselskaber. Team.blue Denmark omsatte for 321 mio. kr. i 2018 ogbeskæftiger 200 ansatte. 50 specialister arbejder med webshops. Fra 11. til 23. marts i år steg antallet af nye webshop-kunder hos DanDomaine med 30 pct. sammenlignet med samme tid sidste år. Omsætningen hos webshop-kunderne steg med 15 pct. i samme periode.
“Vi var jo fuldstændig i tvivl om, hvad vi skulle gøre. Vi ville bare have flest muligt penge i kassen,” siger han.
Inden uret havde passeret middag, havde han lukket og låst butikken på ubestemt tid. Det forår, der skulle have dækket udgifterne til opbygningen af herretøjsbutikken, blev med et sat på pause.
“Vi har jo brugt to og en halv måned og en masse penge på at gøre butikken klar. Vi har lige betalt håndværkere og alle de andre store udgifter til projektet, så nu skulle vi for alvor til at sælge nogle varer i de næste måneder. Finansielt og likviditetsmæssigt kunne det ikke være dårligere timet,” siger Claus Rasmussen.
I skrivende stund har butikslukningen betydet et farvel til op mod 70 pct. af den normale omsætning for parret i Grenaa. De sætter nu deres lid til e-handlen.
“Salget online er helt klart en stor del af det, der skal gøre, at vi kan komme igennem det her. I og med vores indtjening nærmest er stoppet fra dag til dag, er vi nødt til at investere i det her nu. Det er jo en af vores eneste mulige salgskanaler,” siger Claus Rasmussen.
pct. flere webshop-kunder hos DanDomain fra 11. til 23. marts 2020 sammenlignet med 2019
Hos SMV Danmark hører de også om flere, der åbner webshops, uden at de dog har tal på det. De jubler over den stigende tendens til, at fysiske butikker selv tager initiativ til at opretholde deres salg, når gaderne ligger øde.
“Det er netop beviset for, at dansk erhvervsliv prøver at se, hvordan vi kan kæmpe os ud af krisen igen og skabe omsætning, som man nu ellers går glip af i sin traditionelle butik,” siger Alexander Nepper, chefkonsulent i SMV Danmark med fokus på digital omstilling, og fremhæver, at virksomhederne også på sigt kan få gavn af oprettelsen af en webbutik.
“Efter krisen kan webshoppen være med til at sætte yderligere skub i væksten i deres forretninger, når de har fordoblet antallet af salgskanaler,” siger han.