ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

FLSmidth siger farvel til omkring 500 ansatte

Opdateret kl. 09.03- FLSmidth skærer i antallet af medarbejdere med omkring 500. 

Tilbageholdenhed i industrien og forsinkelser af store kapitalinvesteringer på det globale marked fik i slutningen af sidste år FLSmidth til at meddele, at der ville komme såkaldte forbedringstiltag. 

Og det sker altså nu. 

”Vi har en sund pipeline i vores forretning, men desværre er reduktionerne en nødvendighed med et vigende globalt marked for store kapitalinvesteringer i 2019 og krav til løbende at forbedre vores egen effektivitet som virksomhed. Vi annoncerede i forbindelse med Q3 2019 at det ville blive nødvendigt at justere forretningen, og det er det, vi nu gør for at sikre en sund udvikling på den lange bane,” siger topchef Thomas Schulz i en kommentar. 

Koncernen har i alt 11.400 medarbejdere fordelt på 60 lande. Omkring 80 af de berørte medarbejdere er tilknyttet hovedkontoret i Valby, mens de resterende 420 er fordelt på de regionale kontorer rundt omkring i verden. 

I oktober måtte FLSmidth nedjustere sine forventninger til hele året pga. et ”ufavorabelt forretningsmix” kombineret med en lavere margin end forventet.

Da regnskabet for tredje kvartal så blev offentliggjort i slutningen af oktober, var ordreindgangen en skuffelse i forhold til analytikernes forventninger.

Det var særligt cementdivisionen, der skuffede, mens minedivisionen leverede en anelse over det forventede, selvom lønsomheden på flere projekter i den division også var under pres.

"I lyset af den seneste markedsudvikling og vores finansielle resultater vil vi fremskynde tiltag til optimering af vores forretning, hvilket samtidig også vil øge omkostningerne i indeværende år. Derfor justerede vi tidligere i oktober vores forventninger til helåret. Jeg er overbevist om, at vi med vores forretningsmæssige tiltag i kombination med revurderingen af lønsomheden af vores mineprojekter vil skabe et stærkt grundlag for vedvarende lønsom vækst og værdi for vores aktionærer," lød det fra Thomas Schulz i forbindelse med regnskabet for tredje kvartal.

Umiddelbart efter aktiemarkedets åbning tirsdag falder FLSmidth-aktien med 2,2 pct. til kurs 252 og lander i bunden af C25-indekset. 

Aktie: FLSmidth & Co.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis