ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Eva Berneke: Sådan overkommer jeg de største strategiske udfordringer

”Den nemme del er, når man sidder i sin topledergruppe og lægger strategien. Men det er når PowerPoint møder virkeligheden, at det bliver svært."

Hvordan sætter man en strategisk retning, og hvordan holder man fast i den, når man leder en virksomhed med 3000 ansatte? 
Virksomheder
Mads Nipper i ny podcast: Tiden er løbet fra topchefer der ikke tør vise usikkerhed


Det er nogle af de centrale spørgsmål, som Niels Lunde stiller KMD-topchef Eva Berneke i det seneste afsnit af podcasten "Topchefernes strategi med Niels Lunde"

Eva Berneke har været topchef i KMD siden 2012, sidder i bestyrelsen i Lego og har tidligere været konsulent og partner i McKinsey & Co gennem 14 år.  

LYT OGSÅ TIL: Han er topchef i en virksomhed, der er mere værd end Mærsk: "Dette er den største risiko din virksomhed overhovedet kan tage"


Nu står hun i spidsen for en virksomhed, som er midt i en voldsom transformation, og som i december 2018 blev opkøbt af den japanske it-gigant NEC.

Hør Eva Berneke fortælle om, hvordan hun ser en af landets vigtigste teknologivirksomheder i et strategisk perspektiv, og hvordan hun som leder forsøger at orientere sig ind i en fremtid, som er mere uforudsigelig end nogensinde før:



Abonnér på podcasten her:

  

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis