Kim Andreasen havde i mange år haft en drøm om at blive selvstændig, og den ambition realiserede han i 2005, da han købte den familieejede sengevirksomhed Drømmeland.
Beslutningen viser sig nu at være en formue værd, for nu sælger Kim Andreasen hele kæden og dens 25 butikker og scorer ifølge Børsens oplysninger et trecifret millionbeløb.
“Beslutningen om at blive selvstændig skulle jeg nok have taget noget før
Kim Andreasen, ejer, Drømmeland – som han nu sælger til hollandske Swiss Sense.
“Beslutningen om at blive selvstændig skulle jeg nok have taget noget før, for det har været en fantastisk rejse. Det har været en god virksomhed med et rigtig godt udviklingspotentiale. Og nu fik jeg et tilbud, der var for godt til at afslå,” siger Kim Andreasen, der, inden han sprang ud som selvstændig, var direktør i elektronikkæden Merlin.
Køberen er den hollandske virksomhed Swiss Sense, der driver 103 butikker i Holland, Belgien, Tyskland og Østrig.
Med købet af Drømmeland får Swiss Sense, der er familieejet i fjerde generation, en omsætning i omegnen af 2,6 mia. kr.
Ifølge Kim Andreasen var det Swiss Sense, der henvendte sig med henblik på at overtage Drømmeland.
“Vi har slet ikke haft virksomheden til salg. Overhovedet ikke. Men jeg er 65 år og har dermed nået en vis alder. Jeg havde egentlig regnet med, at jeg ville fortsætte nogle år endnu, men det her tilbud var så tæt på den formodede afslutning, at jeg sagde ja,” siger Kim Andreasen fra hovedsædet i Bagsværd, hvorfra han torsdag informerede medarbejdere og kunder om salget.
I løbet af de seneste 16 år har han stille og roligt bredt Drømmeland ud i Danmark, hvor man bl.a. har været i konkurrence med Lars Larsen Group-ejede Sengespecialisten, der i en årrække havde svært ved at tjene penge, men nu giver overskud. Drømmeland beskæftiger 75 medarbejdere.
Drømmeland har i løbet af de seneste mange måneder haft fart på med mærker som Auping, Svane og Tempur.
Selskabet offentliggør ikke omsætning, men bruttofortjenesten steg i 2020/21 til 63 mio. kr. mod 41 mio. kr. året før. Driftsindtjeningen blev firdoblet til 21 mio. kr., og timingen for at sælge har således også været god, når man tager virksomhedens form i betragtning.
Ligesom mange andre møbelvirksomheder har Drømmeland haft travlt som følge af nedlukninger i forbindelse med corona, fortæller Kim Andreasen.
“Men boligmarkedet er jo også vokset, både priserne og antallet af solgte boliger, og det har vi haft stor glæde af, for når folk skifter hus eller lejlighed, så skifter de ofte også senge,” siger Kim Andreasen, der i øvrigt ikke ønsker at sige noget om, hvor mange penge han får for at sælge virksomheden.
“Men den anden del af historien er også, at antallet af butikker er øget, ligesom vi har renoveret vores butikker henover de seneste tre år, og derfor forventer jeg også, at Drømmeland kommer til at have et pænt indtjeningsniveau fremover,” siger han.
Kim Andreasen har sagt ja til at fortsætte i virksomheden noget tid endnu, og de nye ejeres plan er at sætte endnu mere fokus på nethandel.
mio. kr. var bruttofortjenesten i Drømmeland i 20/21
“Opkøbet er et vigtigt skridt i at realisere vores ambition om at vokse internationalt. Vi ser betydelige muligheder i det danske marked og glæder os til at udvikle det fodfæste, vi nu etablerer, ved at kombinere vores kundeorienterede tilgang, stærke sortiment og digitale mindset med kompetencerne i Drømmeland,” lyder det i en udtalelse fra adm. direktør i Swiss Sense Martin Diks, som ikke har ønsket at lade sig interviewe.