ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

DSV sælger aktier for 5 mia til køb af amerikansk rival

Den danske transportgigant DSV sælger nu aktier for 5 mia. kr. til institutionelle investorer i både Danmark og udlandet. Det sker for at finansiere et milliardopkøb af den amerikanske virksomhed UTi Worldwide.

Det skriver koncernen i en fondsbørsmeddelelse.

Penge
DSV aflyser udbyttefest efter milliardopkøb
Udbuddet sker til markedskurs, oplyser DSV-bestyrelsen, og det medfører, at der kommer hele 17,5 mio. nye aktier i spil, der repræsenterer 9,99 pct. af DSV's nuværende aktiekapital.

Dertil kommer et antal eksisterende aktier ejet af DSV, der "fastsættes afhængigt af udbudskursen, for at opnå et nettoprovenu på DKK 5,0 milliarder," skriver koncernen.

Skal finansiere køb af amerikansk rival

Det store milliardudbud af aktier kommer i kølvandet på, at DSV har indgået aftale om køb af den amerikanske virksomhed UTi Worldwide, der omsætter for næsten 4 mia dollar.

Penge
DSV-aktie i fremgang efter flot regnskab
De 5 mia. kr. fra aktieudbuddet skal være en del af finansieringen af UTi, der står til at koste DSV 1,35 mia. dollar - eller omkring 9,5 mia. kr. beregnet ud fra den aktuelle - og stigende - dollarkurs.

Et opkøb, der har sat udbytter og tilbagekøb af egne aktier i DSV på standby.

Foreløbig er opkøbet af UTI godkendt i bestyrelserne i begge selskaber, det ventes praktisk gennemført i første kvartal næste år. Der er nemlig lige den hurdle, at overtagelsen også skal godkendes på UTI's kommende generalforsamling.

"Provenuet fra kapitalforhøjelsen og salget af egne aktier vil blive anvendt til delvis finansiering af det forventede køb af UTi. Dette er i overensstemmelse med DSV’s tidligere udmelding om, at DSV vil gøre brug af egenkapitalfinansiering i størrelsesordenen DKK 5 milliarder, til delvis finansiering af købesummen, og derved opretholde en solid kapitalstruktur efter transaktionens gennemførelse," skriver DSV i børsmeddelelsen.

Danske og Nordea med til at sælge aktierne


Aktiesalget til de institutionelle investorer kører i en såkaldt "accelereret bookbuilding proces", og der er deadline allerede i morgen, 19. november.

Danske Bank, Nordea Markets og ING Bank skal stå for aktiesalget som "joint global coordinators og joint bookrunners"

Flere analytikere har peget på, at UTi Worldwide er i ringe forfatning med store underskud de seneste tre år - alene sidste år tabte den amerikanske transportvirksomhed, hvad der svarer til 1,3 mia. kr. Samtidig har virksomheden en stor gæld.

Men DSV-ledelsen har tidligere meldt ud, at koncernen har gode erfaringer fra opkøbene af Frans Maas og belgiske ABX, og at DSV forventer at kunne høste en gevinst fra opkøbet af UTI på 9 mia. kr. inden for få år.

Og den danske transportgigant er da også i hopla rent økonomisk for tiden. Regnskabet for tredje kvartal viste for få uger siden et resultat før skat på 773 mio. kr., og det var 120 mio. kr. mere end i samme periode sidste år.

Samtidig opjusterede DSV forventningerne til i år en anelse, og det sendte aktien i vejret. Samlet set er aktierne i den danske transportkoncern steget med næsten 50 pct. i år - og er lige nu 49 mia. kr. værd på markedet.
 
Børsmeddelelsen kom ud kort efter, at aktiemarkedet var lukket. DSV faldt med 0,5 pct. og havde dermed samme røde fortegn som flertallet af C20 Cap aktierne efter dagens handel.





Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis