ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Donald Trump fyrer nu op for en fed aktiefest: Vil frede cannabis fra FBI

Donald Trump vil tilsyneladende nu frede de amerikanske delstater, der i stigende grad legaliserer eller afkriminaliserer cannabisprodukter, og det har sat gang i interessen for de allerede brandvarme cannabis-aktier, der i disse tider oplever store kursstigninger i kølvandet på, at amerikanerne og canadierne især tager cannabis til sig.

Virksomheder
Styrelse har godkendt 12 selskaber til at dyrke cannabis
Washington Post skrev igår fredag, at Donald Trump havde lovet Senator Cory Gardner, at han ville støtte kongressens forsøg på at beskytte stater, der har legaliseret cannabis eller marijuana og dermed også langtidssikre indtægterne til de mange cannabis-selskaber, der er blevet børsnoteret de sidste par år.

Cannabis-aktieindekset Horizons Marijuana Life Sciences Index ETF steg efter nyheden om Trumps løfter med hele 6.5 pct. på Torontos børs, hvor man oplever en fordoblet investorinteresse i disse dage på netop cannabisaktier.

Statsadvokaten Jeff Sessions havde ellers i en intern skrivelse forelagt hans ansatte, at de føderale myndigheder FBI stod klar til at sætte ind over for cannabisselskaber i delstaten Colorado, hvor folk siden 2014 har måtte ryge cannabis for egen morskabs skyld - lige uden foran politistationen, hvis de skulle få lysten.

Noget som de føderale myndigheder stadig ikke ser med positive øjne på. 

Virksomheder
Fyns tomatkonge Mads Pedersen vil skabe Europas største produktion af cannabis
Cory Gardner siger dog nu, at Donald Trump har sagt til ham, at Colorados cannabismarked ikke skal røres af FBI, fordi Trump "tror fuldt og fast" på delstaternes ret til selvbestemmelse. 

I torsdags fik cannabis-industrien i USA også en ekstrem tung politisk repræsentant, da den tidligere formand for Repræsentanternes Hus, John Boehner, valgte at lade sig hverve som toprådgiver af selskabet Acreage Holdings, der dyrker, forarbejder og sælger cannabis-produkter i 11 amerikanske stater.

Kendere af branchen siger tilBloomberg,at cannabis nu er ved at blive mainstream i USA og at John Boehners valg kan medføre et afgørende momentum for industrien.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis