ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

De laver brillestel i 18 karat guld med ædelsten: Søskende hæver 50 mio kr i udbytte for andet år i træk

De to søskende Pernille og Henrik Lindberg har stor succes med at sælge brillestel i den dyre ende verden over.

Og selv om adm. direktør Henrik Lindberg siger, at konjunkturer og usikkerhed om den politiske og økonomiske udvikling strammer lidt på en række markeder, så har de to søskende igen formået at løfte omsætningen i Lindberg-koncernen med et par procent til 610 mio. kr. Og driftsresultatet er steget fire-fem gange så meget til over 125 mio. kr.

Som så mange andre med en velspækket bankkonto blev søskendeparrets bundlinje dog i 2018 trukket ned af manglende finansindtægter. Koncernresultatet efter skat endte i deres PAM Holding på lige under 100 mio. kr. efter to år med trecifrede millionbundlinjer.

Pernille og Henrik Lindberg hæver da også som efter de foregående to regnskabsår 50 mio. kr. i udbytte – 25 mio. kr. til hver.

Men selv om det er lykkedes at sælge flere brillestel det seneste år, så kan Lindberg godt mærke, at der nogle steder er en tendens til, at forbrugerne begynder stoppe shopperiet. Og eksempelvis i Kina er det blevet hverdag på dén måde, at der ikke som tidligere konstant åbner nye indkøbscentre, ofte med flere brilleforretninger i hver. Faktisk lukkes der nu omvendt shoppingcentre.

Gule veste smitter

“Vi er på over 100 markeder globalt, og i f. eks. Nordeuropa holder vi kadencen pænt. Men i Italien syd for Milano og i Spanien er der udfordringer. Det samme ser vi i Frankrig, hvor de gule vestes uroligheder har påvirket økonomien. Faktisk har nogle af vores kunder – optikerforretninger – når der var uro dér, haft lukket af frygt for, hvad der kunne ske,” siger Henrik Lindberg.

“Det sker jo tit, at uro og usikkerhed smitter, så forbrugerne får lyst til at stoppe shopperiet. Og så står køb af nye briller ikke lige i første række,” siger han.

Henrik Lindberg er også spændt på, hvad der sker med brexit. Meget ville være noget, hvis der bare kom en afklaring, så kunne forbrugerne og Lindbergs kunder, optikerne, jo komme videre.

“England er stadig et stort marked for os, vel 8-10 pct. Men f. eks. Holland er større, og pundet er jo også lavt. Hvis det viser sig, at det engelske pund kommer ned på niveau med euro, så kommer markedet til at betyde endnu mindre. Vores omsætning er sammensat af mange bække små. Vi sælger mange steder og er ét af de, synes vi, ofte for mange brands som optikerne har i deres forretninger,” fastslår Henrik Lindberg.

De største markeder er USA og Tyskland, der tilsammen udgør omkring 40 pct. af omsætningen.

Prisen betyder noget

Han og søsteren overtog Lindberg-brilleselskabet efter deres far, Poul-Jørn Lindberg, og hans kone, Hanne Lindberg, og har holdt fast i selv at styre hele processen fra design til levering af brillestel til forretningerne – og på at der fokuseres på dyrere produkter.

Ofte koster et stel 20.000 kr. eller mere i udsalgspris - og fra Lindberg-hovedsædet i Aarhus leveres også stel i den helt dyre klasse til flere millioner, f. eks. i 18 karat guld og med ædelstene monteret.

 “For de meget velhavende betyder det naturligvis mindre, når konjunkturerne går den forkerte vej, men for andre, der måske sparer lidt op til et dyrere og bedre produkt, kan det betyde, at køb af nye briller udskydes. Prisen betyder noget for de fleste,” siger Henrik Lindberg.

Lindberg sætter ikke priserne ned men satser på at gøre sig lækker overfor optikerne ved at øge sin service og hjælp til markedsføring i butikkerne.

Han forklarer, at halvdelen af Lindberg-stellene produceres i kun ét eksemplar lige præcis til en helt bestemt slutbruger. Ialt er der i systemet over 5 mia. forskellige muligheder for at lave et stel.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis