Den danske modeeksport faldt i 2020 for første gang i otte år og blev efter en nedgang på 6 pct. slået tilbage til niveauet for tre år siden.
Modevirksomhedernes vigtigste kunder, de fysiske butikker i Danmark og udlandet, er pressede af lange perioder med nedlukning og smitteforskrækkede forbrugere, der holdt sig væk fra indkøbsgader og butikscentre. Derfor frygter direktør Nikolai Klausen, organisationen Wear under Dansk Erhverv, at modevirksomhedernes nedgang vil fortsætte i år.
“Alt i alt kommer vi nok desværre til at se et yderligere fald i 2021
Nikolai Klausen, direktør, Wear/Dansk Erhverv
“Virksomhederne er netop nu i gang med at sælge de kollektioner, der skal leveres til efterår og vinter 2021. Med en nedlukket detailhandel – måske helt frem til marts – er stemningen trykket hos indkøberne. Modemesserne er også aflyst, og det er svært at komme ud at finde nye kunder eller nye markeder. Så alt i alt kommer vi nok desværre til at se et yderligere fald i 2021,” siger han.
Modemesserne i København, der er om et par uger, gennemføres ikke, og alt i modeugen kommer til at foregå digitalt uden fysiske modeshow med indkøbere, modepresse og influencere på første række.
pct. faldt modeeksporten i 2020 baseret på tal for de første ti måneder
Modevirksomheden Second Females salg af toppe, nederdele, jeans og jakker til danske og udenlandske butikker gik i de sidste seks måneder af 2020 ned med 9-10 pct. på grund af pandemi, nedlukning og presset økonomi.
Og selvom direktør Lars Andresen tror, den omfattende vaccinering vil lette på sortsynet på mange markeder, så erkender han, at en god del af butikkerne ikke har det godt nu. De mistede jo den sidste del af julehandlen og har endnu ikke fået lov at åbne og realisere deres varelagre. Så en del vil nok være forsigtige med deres indkøb i år.
“Det er lidt trist for mange. Vores kunder – fra den lille selvstændige til de store som Peek & Cloppenburg i Tyskland og Åhlens i Sverige – har jo lige nu i butikker og på lagre en del varer, som ikke har flyttet sig overhovedet. Dem må vi forsøge at hjælpe, og aktuelt kan vi da både i Sverige og Norge sælge indtil efterår/vinter 2021, som vi plejer. På andre markeder vil nogle kunder også gerne komme i vores showroom for at se kollektionerne, så optimismen spirer,” siger Lars Andresen, der henter 85 pct. af sit engrossalg på eksport.
“Vores kunder – fra den lille selvstændige til de store som Peek & Cloppenburg i Tyskland og Åhlens i Sverige – har jo lige nu i butikker og på lagre en del varer, som ikke har flyttet sig overhovedet
Lars Andresen, Second Female
Hos konkurrenten Les Deux siger direktør Andreas Heide, at selvom branchen generelt er presset for tiden – og det er et spørgsmål, om tilbagegangen kan hentes hjem i 2021 – såerder altså penge ude hos slutbrugerne, og han vælger at være optimistisk, for til sommer er hele billedet ændret på grund af vaccinerne, tror han.
“Vi er i en udfordret branche, og vi har måttet forlænge kreditter eller dele regninger op til kunder, der er klemt. Det skal vi gøre for vores kunder. Tingene skal jo hænge sammen. Det er købmandskab, for uden butikker, intet Les Deux,” fastslår Andreas Heide, som oplyser, at selvom det har været hårdt i lockdown-perioderne, så har Les Deux i 2020 fået et rekordresultat.
“Uden butikker, intet Les Deux
Direktør Andreas Heide, Les Deux
Nikolai Klausen fra Wear fastslår, at de fleste modebutikker stadig på hylder og bøjler har varer, de modtog måske helt tilbage i august. Så de mangler likviditet. Og kunder har kunnet få varerne online siden august, og de er for længst sat på tilbud, så priserne i de fysiske butikker skal langt ned.
Dansk Erhvervs opgørelse af eksporten i 2020 bygger på de første ti måneder. Her faldt eksporten sammenlignet med den tilsvarende periode året før med et par milliarder kroner eller 6 pct. til 31 mia. kr. Og der er ingen grund til at tro, at billedet i alle 12 måneder ændres, idet anden bølge af coronaen i november-december medførte maskepåbud i butikkerne, tvungen nedlukning osv.