ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Danish Crown øger salg - penge retur til landmænd

Landmændene, der ejer Danish Crown i Randers, kan glæde sig over, at slagterigiganten øger omsætningen og sender penge tilbage til landmændene i et ellers presset marked.

Således øger Danish Crown omsætningen i 2012/13 med 1,7 mia. kr. til 58,2 mia. kr. Resultatet før primær drift ligger på samme niveau som sidste år på 2 mia. kr.

”Samtidig med at indtjeningen er fastholdt, har vi i løbet af året udbetalt godt 800 millioner kroner mere til vores ejere gennem en højere og konkurrencedygtig pris for råvarerne,” siger Danish Crowns bestyrelsesformand Erik Bredholt.

Hård konkurrence om fødevarer


Ifølge Danish Crowns adm. direktør, Kjeld Johannesen, kan slagterikæmpen fastholde indtjeningen, fordi koncernen er tilstede på flere markeder.

”Der er i øjeblikket en meget hård konkurrence på markedet for fødevarer, og derfor ser vi også store udsving i resultaterne på tværs af koncernen. Men her viser spredningen i vores aktiviteter virkelig sin styrke til gavn for vores ejere,” siger Kjeld Johannesen.

Antal slagtesvin falder


Danish Crown kom på alles læber i september måned, da tillidsrepræsentanten fra Danish Crown i Horsens, Lars Mose, forsøgte at få en ny lønaftale på benene, så de ansatte skulle sætte nogle af deres lønkroner i en fond, som skulle investeres i dansk slagtegriseproduktionen.

Det skulle ske, fordi antallet af slagtesvin i Danmark er kraftigt nedadgående. Men aftalen faldt til jorden, fordi 60 pct. af de ansatte stemte imod.

Og den tendens er fortsat. Antallet af slagtesvin er faldet med 3,5 pct. det seneste år, oplyser Danish Crown.

”Vi har det seneste år forsøgt at komme med nogle nye løsninger, når det handler om at bevare råvaregrundlaget. Det er dog langt fra nok, så også i det kommende år bliver det et afgørende arbejdsområde – og et tema, der vil gå igen i vores dialog med dem, der sætter rammevilkårene for produktionen i Danmark,” siger bestyrelsesformand Erik Bredholdt.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis